07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kişi Başı 100, Grup Olursa 3 Bin Dolar
Kişi Başı 100, Grup Olursa 3 Bin Dolar

Kişi Başı 100, Grup Olursa 3 Bin Dolar

Seferihisar karakol komutanı, mültecileri Ege üzerinden Yunanistan’a kaçıran çeteden rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklandı. Komutanın kişi başı 100 dolar aldığı iddia edildi.

İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bağlı İstihbarat Şubesi, ihbar üzerine Seferihisar İlçesi Doğanbey Karakol Komutanı Başçavuş R.A.’yı takibe aldı. İhbarda başçavuş R.A.’nın göçmen kaçakçılarına göz yumduğu, insan ticareti yapan kişilerle görüştüğü öne sürülüyordu… 5 ay önce Ordu’dan İzmir’e tayini çıkan R.A.’yla ilgili hâkim kararıyla teknik ve fiziki takip başlatıldı. Başçavuş R.A’nın, insan ticareti yapmaktan sabıkası bulunan ve aranan çete lideri Ç.Ö.’yle defalarca görüşüp yemek yediği tespit edildi. R.A., Ç.Ö.’den içinde para olan zarfı alırken ekipler tarafından kamerayla görüntülendi.

Başçavuşla birlikte 9 kişi gözaltına alındı

Habertürk Gazetesi’nden Mehmet İnmez’in haberine göre; Önceki gün düzenlenen operasyonla Başçavuş R.A., insan taciri Ç.Ö.’yle birlikte 9 kişi gözaltına alındı. R.A.’ya rüşvet verirken görüntülenen Ç.Ö.’nün üzerinden sahte kimlik çıktı. Zanlılar ifadelerinde, Başçavuş R.A.’nın geldiği ilk aylarda çok sıkı denetimler yaptığını söyledi.

Kişi başı 100, grup olursa 3 bin dolar

R.A.’nın kaçışlara göz yumması için ikili ilişkiler kurduklarını belirten zanlılar, R.A.’ya kişi başı 100 dolar ya da grup kaçışları için 3 bin dolar rüşvet verdiklerini söyledi. Zanlılar, 3 kaçış organize ettiklerini ve R.A.’nın kaçışları görmezlikten geldiğini, ayrıca polisin yapacağı kontrollerin saat ve yerini kendilerine bildirdiğini öne sürdü. R.A.’nın 250-300 kişilik göçmen grubunun kaçışına aracı olduğu, gözaltına alınan bir organizatör hakkındaysa işlem yapmadan serbest bıraktığı öne sürüldü.

“Sarhoştum hatırlamıyorum”

9 şüpheli adliyeye sevk edilirken, R.A. ifadesinde insan ticaretine asla izin vermediğini söyledi. Rüşveti suçlamasını da  kabul etmedi.  Ç.Ö.’yle yaptığı görüşmelerle ilgili olaraksa R.A.’nın, çok yorgun olduğu dönemlerde görüştüğü o kişileri tanımadığını ve alkollü ortamlarda görüştüğü için net olarak hatırlamadığını, tuzağa düşürüldüğünü söyledi. “Rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmakla” suçlanan R.A. ile birlikte 6 kişi tutuklandı.