07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bu Kişi Başbakan: Türkiye Bölünür Tehdidi
Bu Kişi Başbakan: Türkiye Bölünür Tehdidi

Bu Kişi Başbakan: Türkiye Bölünür Tehdidi

Başbakan Binali Yıldırım, AKP İstanbul Danışma Meclisi’nde konuştu.
Binali Yıldırım, “Başkanlık sistemi gelirse Türkiye bölünür” diyorlar. Asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” dedi.

Binali Yıldırım’ın Konuşmasından ana bölümler şöyle;

-Diyoruz ki cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçilmiştir ve siyasi sorumluluğu vardır. Anayasada sorumsuz olarak yazılması bu gerçeği değiştirmez. Bunun için başkanlık sistemi de dahil anayasamızda ihtiyaç duyulan yasama, yürütme, yargı ile ilgili değişiklikleri gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis’te konuşalım ama yetmez, işi sahibine götürelim.

-(‘Gençlik başkanlık istiyor’ sloganları üzerine) Gençler sizi kıracağımıza kafamızı kırarız. Gençler Türkiye’nin geleceğidir. Ne istiyorsanız onu yapacağız. Geçenlerde MHP Genel Başkanı Bahçeli dedi ki bu iş böyle yürümüyor. Ya gelin parlamenter sistemi güçlendirelim ya da bunu istemiyorsanız bu fiili durumu düzeltelim. Doğru söze ne denir. Eyvallah. Biz dedik ki buyurun gelin bu durumu düzeltelim. Millet bunu bekliyor.

-‘Başkanlık sistemi gelirse Türkiye bölünür’ diyorlar. Asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var. Buradan açıkça söylüyorum. Başkanlık üniter yapıyla olacak. Yani başkanlık demek federasyon demek değildir. Federasyon olan yerler de var, olmayan yerler de var. Türkiye’de başkanlık sistemi 780 bin kilometrekare vatan toprağının bir karışının bile bölünmediği, ayrıştırılmadığı, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet ülküsünün, ilkesinin esas alındığı bir sistemdir. Bir kere bunu bir kenara açık ve net koyalım. Hiç kimse başkanlık, eyalet sistemini getirecek, başkanlık bölünme getirecek diye tezviratlarda, yalan yanlış beyanlarda bulunmasın.