07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kamuda Sıkıyönetim Dönemi
Kamuda Sıkıyönetim Dönemi

Kamuda Sıkıyönetim Dönemi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte kamu urum ve kuruluşlarında adeta sıkıyönetim ilan edildi.

İşte Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Başakanlığın talebiyle, tüm bakanlıklar ve kurum ve kuruluşlarında alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin talimatlar;

Personel kapsama alanı dışına çıkamayacak

 

-Tüm personel “cep telefonlarını her an görüşmelere açık olarak bulunduracak. Ulaşılamadığı mazereti kabul edilmeyeceğine dair personelden imza alınacak.

-Gizli ve gizlilik dereceli birim ve kısımlarda çalışan personel için Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması ivedi şekilde tekrar yapılacak.

-Kamu kurum ve kuruluşlarının bina girişlerinden itibaren bütün alanlarda kontrolü kolaylaştırmak için personele verilen daimi giriş kartı mesai süresince sol yakaya veya boyuna takılı olarak taşınacak.

-Özellikle okullarda, okul bahçesine hiçbir şekilde araç alınmayacak. Öğrenci servislerine ayrılan alan dışında park yapılmayacak.

-Hizmet binalarına giriş yapan ziyaretçilerin, giriş ve çıkışları mutlaka güvenlik ve müracaat memuru refakati ile sağlanacak. Güvenlik ve müracaat memurları dışarıdan gelenlerin eşyalarını arayabilecek.

Personel mesai saati dışında kuruma giremeyecek

-Çalışma saatleri dışında, herhangi bir sebeple kuruma girmek isteyen personel amirleri tarafından, birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu birime önceden bildirilecek. Kayıt defterine işlenecek ve defteterler ilgili personel tarafından imzalanacak.

-Kamu kurum ve kuruluşlarının bina ve eklentilerinde, her birim veya ünite amiri, kendi birimlerine ait çalışma odalarında ve bu odaların giriş-çıkışa açıldığı koridorlarda, her gün için birer nöbetçi personel görevlendirecek

Koridorlarda keyfi dolaşma yok

-Nöbetçiler ziyaretçilerin koridorlarda keyfi dolaşmalarını önleyecek. Şüpheli harekette bulunanların takibini yapacak. Bina içinde uygunsuz davranışta bulunanları amire ve güvenlik personeline bildirecek.

-Nöbetçiler görev alanı içerisinde çalışma odalarının kontrolünü yapacak. Kapı ve pencelerin kapalı olduğunu, içeride kimsenin kalmadığını kontrol ederek görevini tamamlayacak.

-Nöbetçi personelin görevi akşam mesai saati ile tamamlanacak.

‘Kamu kale’ler geliyor

-Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bina ve eklentilerinin etrafı duvar, tel örgü gibi engellerle çevrilecek. Belirli noktalara güvenlik kontrolü kulübesi yaptırılacak. Aydınlatma ve ışıklandırma sistemlerinin çalışır halde bulundurulması sağlanacak.