07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İsviçre’de Böyle
İsviçre’de Böyle

İsviçre’de Böyle

İsviçre’de herkese maaş bağlanması önerisi için referandum yapıldı. Öneri, çalışan ya da çalışmayan tüm İsviçre vatandaşları ve ülkede yasal çalışma izniyle en az beş yıldır yaşayan tüm yabancılara koşulsuz maaş verilmesini öngörüyordu. Referandumda isviçre halkı öneriyi reddetti.

Önerinin destekçileri, bunun “düzenli maaşı olan iyi iş bulmanın giderek zorlaştığı bir dünyada yoksulluk ve eşitsizliğe çözüm olacağını” savunuyordu.

Hükümet  “hayır” propagandası yaptı

İsviçre Hükümeti ve siyasi partilerin tamamına yakını halka öneriyi reddetme çağrısı yaptı. Kamuoyu yoklamaları, öneriye karşı olanların oranının yüzde 70’den fazla olduğuna işaret ediyordu.

“Marksist bir rüya”

Öneriye karşı çıkanlar “Marksist bir rüya” olarak niteledikleri düzenlemenin ekonomiye sekte vuracağını ve halkı işlerini bırakmaya teşvik edeceğini söylüyordu.
Önerinin kabul edilmesi halinde aylıkların ne kadar olacağı ise açıklanmamıştı.
Ancak önerinin arkasındaki sivil toplum kuruluşu, yetişkinler için 2500 İsviçre Frangı (2500 dolar), çocuklar için de 625 frank teklif etti.

Yıllık maliyeti 25 milyar frank

Uzmanlar, bunun ekonomiye yıllık maliyetinin 25 milyar frank olacağını, maaşların finansmanı için kamu harcamalarında ciddi kesintiler yapılması ya da vergilerin önemli oranda artırılması gerekeceğini söylüyordu.