07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “İstanbul Güvenli Değil” Diyerek Kongreyi İptal Ettiler
“İstanbul Güvenli Değil” Diyerek Kongreyi İptal Ettiler

“İstanbul Güvenli Değil” Diyerek Kongreyi İptal Ettiler

Uluslararası Siyaset Bilimi Derneği’nce (IPSA) İstanbul’da, 23-28 Temmuz’da düzenlenmesi planlanan 24. Dünya Siyaset Bilimi Kongresi, “katılımcıların güvenliğinin garanti edilemeyeceği” gerekçesiyle iptal edildi.

Dünyanın en büyüğü olma özelliği taşıyan kongre, başka bir tarihte, Avrupa’daki bir şehirde gerçekleştirilecek. Yeni yerin duyurusu 25 Mart’ta yapılacak.

Derneğin internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;

– İPSA yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, 17 Şubat 2016 günü Ankara’da meydana gelen terör saldırısından sonra, kongrenin yerel düzenleyicisi sıfatımızla IPSA yönetimine kongrenin güvenliği konusunda artan beklentilerini karşılayacak türden güvenceler verebilecek konumda olmadığımızı, kurumsal ya da kişisel olarak bu konuda manevi sorumluluğu üstlenemeyeceğimizi ifade ettik.

Akademisyenler karara tepki gösterdi;

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatmagül Berkay,

-Her yerde terör sorunu var. Yeni yerine gitmeyeceğim. Türkiye’deki akademik dünyanın önemini açığa çıkarmada bir vesile olacağı için bu kongrenin önemli olduğunu düşünüyordum. Çok heveslendik. Hevesim kursağımda kaldı. Bir yandan da bu karar, Türkiye’nin imajının ne kadar kötü olduğunu insana bir kaz daha hatırlatıyor. Bu durum bana ağır geliyor.

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ersin Kalaycıoğlu

-Oraya gideceğiz, katılım parasını ödedik… Sorun olmayacağının garantisini istiyorlar. Böyle bir garanti veremeyiz. Paris ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar emniyetli.