07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » IŞİD: Fethullah Gülen “Tuğyan”dır
IŞİD: Fethullah Gülen “Tuğyan”dır

IŞİD: Fethullah Gülen “Tuğyan”dır

IŞİD, Türkçe yayınladığı aylık Konstantiniyye dergisinde Türkiye’deki askeri darbe girişimini değerlendirdi.  Said Nursi’yi kapak yapan IŞİD, Fethullah Gülen ve Nurcuların fikir hocası sayılan Said Nursi’yi kâfir ve tağut ilan etti.

‘Fesat Cemaati’

Dergide Fethullah Gülen ve cemaati için ‘tuğyan ve fesad’ cemaati ifadelerini kullanan IŞİD, Fethullah Gülen ve Nurcuların aynı düşüncede olduğunu şu cümlelerle savundu:

“Risale-i Nur’un kaynaklık ettiği cemaatlerden birisi de hiç şüphesiz tuğyan ve fesat cemaati olan Gülen cemaatidir. Fikri kaynaklarını bu sapkın risalelerin oluşturduğu bu Nurcu cemaatlerin arasında neredeyse bir farklılık yoktur. Ve hemen hemen hepsinin genel anlamda küfür, şirk, bidat, sapıklık ve düşünceleri birdir. Birini diğerinden ayırmak doğru değildir. Çünkü bunların beslendikleri kaynak, takip ettikleri yol, kullandıkları araç ve varmak istedikleri hedef birdir.”

“Erdoğan veya Gülen Yanında Olanlar Belamlardır”

Derginin önsözünde darbe girişimine de yer verilerek, Müslümanların Erdoğan veya Gülen’in tarafında yer almaması gerektiği savunuluyor, onların safında yer alanlar kafir olarak niteleniyor.

“Şunu ifade etmekte fayda vardır ki; Son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylarda Müslümanların herhangi bir tağutun safında maslahat ve benzeri gerekçelerle yer almamaları gerekir. Hangi tağutun yanında yer alırsanız alın ister size göre iyi olsun isterse kötü olsun farketmez hepsi de tağuttur ve onların safında yer alan herkes kafirdir. Tağut Erdoğan’ın safında duranların küfrü, tağut Gülen’in safında yeralanların küfründen daha düşük değildir. İslam’ın veya Müslümanların maslahatı gereği Erdoğan veya Gülen’in safında yer almanın caiz olduğunu söyleyenler belamlardır. Onlara itibar edilmez ve sözleri dinlenilmez, kendilerine muvahhid deseler de onlar kafirdir.”
Haber sözlüğü:

Tuğyan: Dini açıdan anlamı haddi aşma, zulüm, azgınlık, sapıklık; isyan, küfür