07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İhlas CEO’su da Gözaltında
İhlas CEO’su da Gözaltında

İhlas CEO’su da Gözaltında

İhlas Holding’in CEO’su Cahit Paksoy, Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun’un yönettiği Cemaat soruşturması kapsamında gözaltına alındı. CEO’su gözaltına alınan İhlas Holding, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi’nin de sahibi.

İhlas Holding, CEO’su Cahit Paksoy’un gözaltına alınması sonrasında bir açıklama yayınladı. Açıklamada holdingin FETÖ’ye karşı duruşunun kamuoyunun malumu olduğu belirtildi.

KAP’a gönderilen açıklama şöyle;

“Şirketimiz ile ilgili bir nedenden dolayı gözaltına alınmadı”

“Bugün bir kısım medyada, Sn. Cahit Paksoy’un gözaltına alındığı haberleri verilir iken, şirketimizin ismi de yersiz olarak haberlerde yer almıştır. Sn. Cahit Paksoy, şirketimiz ile ilgili bir nedenden dolayı gözaltına alınmış değildir. Kaldı ki, Sn. Cahit Paksoy Şirketimizde 18.04.2016 tarihinde çalışmaya başlamıştır ve haberdeki iddiada bu dönemi kapsamamaktadır. Kendisinin avukatından şifahen aldığımız beyana göre, 2013 yılında, 5 aylık bir süre, gözaltı işlemi yapılan şirkette yönetici olarak bulunmasından dolayı, bilgisine müracaat için davet edilmiştir. Bunun dışında bir durum söz konusu değildir.

Şirketimizin, FETÖ terör örgütüne karşı duruşu, bütün kamuoyunun malumudur. Şirketimiz ve faaliyetleri ile hiç bir ilgisi bulunmayan şirket ve bir çalışanımızın eski dönemdeki kısa bir dönem yöneticilik yapmış olmasının, şirketimiz ismi altında haberleştirilmesi de tümü ile gerçek dışıdır.”

Cemaat soruşturması kapsamında 51 şirkete düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Cahit Paksoy’un CEO’su İhlas Holding, medyada şu kurumların da sahibi: Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber.
CAHİT PAKSOY KİMDİR

1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Cahit Paksoy, 1981 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında İsveç’in Malmö Şehrinde Teknik Yöneticilik Master Programı’nı tamamlayan Paksoy, doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü Bölümü’nde tamamladı. İş yaşamına 1981 yılında Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de mühendis olarak başlayan Cahit Paksoy, 1993-1996 yılları arasında Marmara Inc. şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de ise Amerika Kıtası Ülke Temsilciliği görevlerini üstlendi. 1996 yılında Turktel Grup Şirketleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Cahit Paksoy, 2002-2004 yılları arasında AYCELL’de ve Türk Telekom’da, 2004-2006 arasında ise AVEA’da CEO olarak görev yaptı. 2006-2012 yılları arasında Yıldız Holding’de Ambalaj, Bilişim ve Gayrimenkul Grubu Başkanlığı görevini yürüttü. 2012-2016 yıllarında pek çok yerli ve yabancı şirkete yönetim, M&A, strateji ve pazarlama alanlarında üst düzey danışmanlık yaptı. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Cahit Paksoy, aynı zamanda TÜSİAD ve TOBB Üyesi’dir. Cahit Paksoy, 18 Nisan 2016 tarihi itibariyle İhlas Holding CEO’su, İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başladı.