07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İdil’den Kaçış
İdil’den Kaçış

İdil’den Kaçış

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde vatandaşlar sokağa çıkma yasağı uygulanacak söylentisi üzerine ilçeyi terk etmeye başladı. İlçede görevli bazı öğretmenler de izin veya rapor alarak yarın yapılacak karne dağıtımını beklemeden ayrılmaya başladı.

İdil’de Turgut Özal ve Yeni Mahalle’de bulunan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla sokağa çıkma yasağının uygulanacağı söylentileri üzerine bazı vatandaşlar, ilçeyi terketmeye başladı. İlçe merkezinin nüfusu 30 bin olmasına rağmen, Cizre’deki çatışmalı ortamdan kaçarak İdil’e yerleşenlerle birlikte yaklaşık 2 katına çıkmıştı.

Hendek ve barikatların bulunduğu Yeni ve Turgut Özal Mahallesi’nde sık sık çatışmalar olurken; geçen pazartesi günü 3 polisin şehit olduğu, 4 polisin yaralandığı PKK’nın bombalı tuzağından sonra, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı söylentileri, insanların ilçeden ayrılmalarına yol açtı.

14fe02502ea8a84de1cf58e06dfb4084

“Lütfen evimi fazla dağıtmayın”

Özellikle Cizre’den gelip de İdil’e  yerleşenler bu kez Midyat ve Mardin ile akrabalarının bulunduğu köylere göç ediyor. İlçede görevli bazı memur ve öğretmenler de rapor ve izin alarak, yarın yapılacak karne dağıtımını beklemeden ilçeden ayrılmaya başladı. İlçeyi terkeden bazı öğretmenlerin kapılarına, ‘Evimi arama yapacak güvenlik personeli, ben de devlet memuruyum. Evimi fazla dağıtmayın, tabi ki lütfen’ diye not yazdı.

idil

Yeni ve Turgut Özal Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, araçlarla ev eşyalarını taşırken; bazı vatandaşlar ise yanlarına alabildikleri eşyalarıyla hendek ve barikatları aştıktan sonra bulduğu araçla ilçeyi terk ediyor.

b7f960959a0ec625c289ae3905c709f4