07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İBB’nin İmar Oyunu TBMM Gündeminde
İBB’nin İmar Oyunu TBMM Gündeminde

İBB’nin İmar Oyunu TBMM Gündeminde

İstanbul Sarıyer’de rant için yüzyıllık camiinin yıkılması ve bölgedeki tek spor alanının yeni yapılacak olan camii için tahsis edilmesi TBMM gündeminde…CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonunca yapılan skandal kararı Meclis gündemine taşıdı.

İlk olarak, İmar Komisyonunun AKP Sarıyer İlçe Başkanlığının tam karşısında bulunan cami alanının hükûmete yakın müteahhitlerin isteği doğrultusunda taşıma kararı çıkardığını belirten Erdem, caminin taşınmasının perde arkasında, AKP Sarıyer İlçe Başkanlığının aylık 24 bin TL’ye kiraladığı yalının kirasını bu müteahhitlerin ödeyeceği iddialarının olduğunu iddia etti.. CHP’li Erdem, Başbakan Yıldırım’a “Yandaş müteahhitlerinizin menfaati için camileri taşıyan bir zihniyetin temsilcisi olarak, CHP’yi kastederek ‘camiyi ahıra çevirdiler’ kara propaganda ve yalanını hâlâ savunmaya devam edecek misiniz?” diye sordu.

İşte Erdem’in ilk skandalla ilgili soru önergesi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi (İBB) İmar Komisyonunca hazırlanan raporda, Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde AKP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın tam karşısında bulunan mevcut caminin alanının “yetersiz” kaldığı için değiştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu gerekçeyle, konut fiyatlarının 300 bin dolardan başlayıp 1 milyon 350 bin dolara kadar yükselen projenin içindeki Açı ve İmaj İnşaat adlı şirkete ait cami alanı değiştirilmiş ve müteahhitlerin istediği şekilde başka bir yere taşınması için karar alınmıştır.
Bu çerçeveden hareketle;

Yandaş müteahhitlerinizin menfaati için camileri taşıyan bir zihniyetin temsilcisi olarak, CHP’yi kastederek “camiyi ahıra çevirdiler” kara propaganda ve yalanını hâlâ savunmaya devam edecek misiniz?
AKP Sarıyer İlçe Başkanlığının 8 yıldır bulunduğu yerden Sarıyer Merkez’e taşındığı, burada aylık 24 bin TL’lik yalı kiraladığı ve bahsi geçen şirketin bu yalının kirasını ödeyeceği iddiası doğru mudur?
Müteahhitlerin isteği doğrultusunda alanı değiştirilen caminin, Şırnak’ta şehit düşen Sarıyerli Üsteğmen Uğur Taşçı’nın adının verildiği park ve spor kompleksinin yerine taşınmasının gerekçesi nedir? Bölgede rantı engellemeyecek tek alan, spor tesisinin bulunduğu alan mıdır?
İnsanların ibadet ettiği veya şehitlerin adının verildiği manevi değeri ve anlamı olan kaç yapı yandaşların çıkarları ve yalıda oturmanın karşılığında taşınacaktır?
Bahsi geçen alanda İmar Komisyonu raporunda boş olduğunun belirtilmesine rağmen Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan yürüyüş alanı ve spor tesislerinin olduğu bilinmektedir. Bu rapor doğrultusunda bu yapılar yıkılacak mıdır?”

Erdem Kuzey Marmara otoyol güzergahının değiştirilmesini de meclise taşıdı

İBB İmar Komisyonunun skandal kararlarının bununla sınırlı olmadığını belirten Erdem, İmar Komisyonunun eski bakan ve milletvekili Süleyman Emre’nin oğlu ve yeğenine kıyak olsun diye Kuzey Marmara Otoyolu’nun sınırının kaydırıldığını açıkladı. Skandalı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Erdem, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan’a hangi hukuki yetkiye dayanarak imar planının değiştirildiğini sordu.