07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hurşit Külter Muamması
Hurşit Külter Muamması

Hurşit Külter Muamması

27 Mayıs 2016 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in Irak’ın Kerkük kentinde ortaya çıktı. Hurşit Külter, özel harekatçıların elinden kaçtığını söyledi.

Külter özel harekatçıların elinden nasıl kurtulduğunu anlattı

Aylardır kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, kendisini infaz etmek isteyen özel harekat polislerinin elinden kaçarak,  Kerkük’e  gelmeyi başardığını söyledi.

Kendisinden 27 Mayıs 2016’dan beri haber alınamayan ve aylardır “Hurşit Külter Nerede” sloganıyla kampanya başlatılan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter aylardır yaşadıklarına dair bugün Kerkük’te bir basın açıklaması yaptı.

Külter açıklamasının başından aylardır akıbeti hakkında mücadele yürüten kamuoyuna teşekkür ederek, “bu açıklamayı bu kadar geç yaptığım için başta benim için mücadele yürüten herkesten özür diliyorum. Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu” dedi.

27 MAYIS’TA GÖZALTINA ALINDIM

Şırnak’ta yaşanan direniş sırasında 27 Mayıs’ta gözaltına alındığı, yaklaşık 13 gün gözaltına kaldığı bilgisini paylaşan Külter, “13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp öz yönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben göz altında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan bu özel harekat polisi sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında, bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim, şeklindeki konuşmalarını duyuyordum” dedi.

TEPKİSİ OLMASAYDI BENİ ÖLDÜRECEKLERDİ

Halkın gelişen yoğun tepkisinden dolayı kendisinin gözaltına infaz edilmediğini de söyleyen Külter “Kendi aralarındaki konuşmalarında, ‘şimdi biraz gündem olmuş. Biraz bekletelim, tepkiler bir süre sonra zaten soğur, o zaman öldürürüz’ diyorlardı. Ben bu konuşmaları duyuyordum” diye belirtti.

Tutulduğu bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldıktan sonra kaçış yollarını aradığını ve fırsat bulduğunda da kaçtığını söyleyen Hurşit Külter, şunları söyledi: “Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum.”

SORULAR SORULAR

-Hurşit Külter 13 gün gözaltından sonra kaçtığını söylüyor. Açıklama için bekleme gerekçeleri tatmin edici değil. Neden bu kadar bekledi?

-Kayıp bilinen birinin sağ olması sevindirici ama kayıp insanların duygularının kullanılması büyük bir haksızlık yaratmıyor mu?

-Hurşit Külter’in durumu için Savunma Bakanı Fikri Işık Haziran ayında müfettiş görevlendirildiğini açıklmıştı. Müfettişin bulguları neden açıklanmadı?