07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hukukçulara OHAL’i Konuşmak Yasak
Hukukçulara OHAL’i Konuşmak Yasak

Hukukçulara OHAL’i Konuşmak Yasak

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi yönetimi, olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnamelerle ilgili ikisi kendi fakültesinin öğretim üyesi olmak üzere üç profesörün katılacağı açık oturumun düzenlenmesine izin vermedi. Kararı da Ankara Valiliği’nin 30 Kasım’a kadar “umuma açık alanlarda toplantı ve gösterileri” yasaklayan kararına dayandırdı.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, Ankara Hukuk Fakültesi’nde Perspektif Öğrenci Topluluğu, 26 Ekim’de OHAL ve KHK’lerle ilgili bir açık oturum düzenlemek istedi.

Gerekçe: Valiliğin gösteri ve toplantı yasağı

Fakülte yönetimine salon için başvuran öğrenciler açık oturumda fakültede hocalık yapan Prof. Dr. Metin Günday ve Prof. Dr. Selin Esen ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran’ın konuşma yapacaklarını bildirdi. Etkinlik için 15 gün önce başvurularını yaparak salon isteyen öğrencilere önce salon yerine bir amfi verileceği söylendi. Dekan Prof. Dr. Muharrem Özen’le görüşen öğrencilere yönetim kurulunun konuyu görüşeceğini dile getiren Prof. Özen, Baskın Oran’ın da rektörle arasının iyi olmadığını söyledi. Fakülte yönetimi bir süre sonra da Ankara Valiliği’nin 30 Kasım’a kadar “umuma açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösterilere” ilişkin getirdiği yasağı gerekçe göstererek açık oturuma izin verilmediğini bildirdi.