07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Havada Semitizm
Havada Semitizm

Havada Semitizm

İsrailli yolcular, Atina-Tel Aviv seferini yapmaya hazırlanan uçakta 2 Filistinli yolcu bulunduğu gerekçesiyle olay çıkardı. Yunan havayolu şirketi Filistinli yolcuları uçaktan indirdi.

Pazar günü Atina-Tel Aviv seferini yapmaya hazırlanan Aegean Havayolları’nın A3 928 sayılı uçağına alınan İsrailli yolcular, uçakta 2 Filistinli yolcunun da bulunduğunu fark edince buna tepki gösterdi. Kabin görevlileri ile sert tartışmaya tutuşan çoğu İsrailli yerine oturmayı ve kemer bağlamayı reddetti.

Bunun üzerine polisi uçağa davet eden kabin görevlileri 2 Filistinlinin bir kez daha kontrolden geçirilmesini sağladı. Daha sonra şirket ile görüşen kabin görevlileri, bir gün sonra  hareket edecek uçak ile yolculuk yapabilmeleri için 2 Filistinliyi uçaktan indirerek otele götürdü.

Bütün uçağın aranmasını istediler

Bununla yetinmeyen İsrailli yolcular, bu defa da bütün uçağa alınanların yeniden güvenlik taramasından geçirilmesini istedi. Ancak bu defa geri adım atmayan kabin görevlileri, itiraz edenlerin uçaktan indirileceğini ve biletlerinin de yanacağını söyleyince taleplerinden vazgeçtiler.

Aegean Havayolları’na ait uçak, tartışmaların ardından bir buçuk saat gecikme ile Tel Aviv’e uçtu.

Havayolu şirketi: Filistinlilere teşekkür ediyoruz

Bir açıklama yapan Aegean, “istisnai ve talihsiz” olayın kısa sürede iki Filistinli yolcunun anlayışı ile çözümlendiğini ve Filistinlilerin bir sonraki uçak ile tüm masrafları da karşılanarak gönderildikleri belirtti. Yaşanan olay sebebiyle üzgün olduğunu belirten havayolu şirketi, Filistinli yolculara anlayışları ve işbirliği için teşekkür etti.