07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Gençlik ve Fetva Bakanlığı
Gençlik ve Fetva Bakanlığı

Gençlik ve Fetva Bakanlığı

Gençlik ve Spor Bakanlığı da fetva vermeye başladı. Bakanlık onaylı  Yurtkur broşüründe dondurma ve cips için ‘dinen helalliği şüpheli’ ifadesi kullanıldı.

Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek’n haberine göre, Kayseri’de bir devlet yurdunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Beslenme Bilgi Platformu adında bir broşür dağıtarak dondurma ve cipsin haram olduğunu açıkladı.

“Dondurma ve cipsin dinen helalliği şüpheli”

Kayseri’de devlete bağlı üniversite yurdu olan Şule Yüksel Şenler Kız Öğrenci Yurdu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından onaylı Yurtkurt Beslenme Bilgi Platformu adında bir broşür dağıtıldı. Broşürde dondurma ve cipsin dinen helalliği şüpheli olduğu belirtildi.

“Dondurma dinen sakıncalı”

Broşürde dondurma için dinen sakıncalı olduğu ifadeleri kullanılarak “Dondurmada kıvam arttırıcı olarak E441 kodlu jelatinin vücuda fazla alınması alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Tamamı yurtdışında ithal edilen bu katkı maddesi hayvansal bir ürün. Kesimi ve hangi hayvana ait olduğu konusunda kesin bir bilgi olmadığı için dinen de sakıncalı kabul ediliyor” açıklamaları yer aldı.

“Cips şüpheli”

Cips için ise “Homojenleştiriciler cipslerde yoğunluklu olarak kullanılan katkı maddeleridir Mono ve digliseridler (E471), sodyum sttearol ve kalsiyum stearol kullanılan homojenleştiricilerden bazıları. Dinen helalliği şüpheli kabul edilen bu ürün bitkisel ve hayvani kökenli olabiliyor” ifadeleri kullanıldı.