07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Futbol Dünyası Çok Karışacak
Futbol Dünyası Çok Karışacak

Futbol Dünyası Çok Karışacak

Avrupalı 12 gazete, aralarında Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho, Mesut Özil gibi yıldız isim ve kulüplerin de bulunduğu vergi kaçırma sisteminin ortaya çıkarıldığını ve bu belgeleri yayımlayacaklarını açıkladı.

Goal.com’un haberine göre,  L’Equipe, Der Spiegel ve El Mundo gibi Avrupanın önemli gazetelerin muhabirleri yedi ay süren bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmaya hazırlanıyor. Aralarında çok önemli yıldızların ve kulüplerin yer aldığı bir vergi kaçırma sisteminin ortaya çıkarıldığı ileri sürülüyor.

“Ronaldo 150 milyon euroluk vergi kaçırdı”

İddialara göre, Ronaldo, “vergi cennetleri” olarak bilinen Karayip ülkelerinden Birleşik Krallık Virjin Adaları ve Avrupa ülkesi İsviçre’ye kayıtlı şirketler üzerinden, İspanya devletinden toplamda 150 milyon avroluk vergi kaçırdı.  Ronaldo, menajeri Jorge Mendes tarafından organize edilen bir şema dahilinde, ilk olarak 2009 – 2014 yılları arasında Birleşik Krallık Virjin Adaları’ndaki Tollin isimli şirket aracılığıyla 74.8 milyon avro; ikinci olarak ise imaj haklarını kapsayan 2015 – 2020 dönemi için ise 31 milyon avroluk vergi kaçırdı. Diğer saptamalarla birlikte Ronaldo’nun kaçırdığı vergi miktarının 150 milyonu bulduğu konuşuluyor.

Jose Mourinho da listede

Jorge Mendes tarafından organize edildiği düşünülen bu sistemden faydalanan tek yıldız, Ronaldo değil. Portekizli’yle Real Madrid’de çalışan Jose Mourinho da, İsviçre’de bir Birleşik Krallık Virjin Adaları şirketine ait bir hesap aracılığıyla 12 milyon avro vergi kaçırdığı tespit edilmiş durumda.

Mesut Özil de vergi kaçırmakla suçlanıyor

Alman gazete Der Spiegel’e göre bu yöntemlerle çok yüksek miktarda vergi kaçıran yıldızlar arasında Mesut Özil de yer alıyor.

Messi 2 yıl hapis cezası almıştı

İspanya mahkemeleri, 2016 yılı içerisinde, Lionel Messi’yi 4 milyon avroyu bulan vergi kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırmış, Arjantinli oyuncu, İspanya kanunlarının ilk kez işlenen suçlarda iki yıla kadar olan hapis cezalarının hükmünün açıklanmasının geriye bırakılması nedeniyle hapse girmemişti.