07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fransa ve Belçika’da IŞİD Alarmı
Fransa ve Belçika’da IŞİD Alarmı

Fransa ve Belçika’da IŞİD Alarmı

Belçika ve EURO 2016’nın ev sahibi Fransa’da saldırı düzenlemeleri için IŞİD’in bir ekibi Türkiye üzerinden gönderdiği uyarısı yapıldı. 2 ülkede terör alarmı verildi.

Belçika ulusal kriz merkezi OCAM, bir grup IŞİD militanının saldırılar düzenlemek üzere Suriye’den ayrılarak Fransa ve Belçika’ya doğru ilerlediği uyarısı yaptı. Belçika polisi ve güvenlik birimlerine iletilen uyarı notunu, La Derniere Heure gazetesi yayımladı.

Saldırı Timi Türkiye üzerinden geçti

Notta, “Yaklaşık bir buçuk hafta önce Suriye’den ayrılan militanlar Türkiye ve Yunanistan üzerinden tekneyle Avrupa’ya ulaşmayı hedefliyor” deniliyor. Pasaportsuz seyahat eden cihatçıların Avrupa’ya ulaştıktan sonra iki gruba ayrılacakları, bir grubun Belçika’ya ve diğerinin Fransa’ya yöneleceği aktarılıyor.

“Üzerlerinde gerekli silahlar var, saldırıya hazırlar”

Cihatçıların Belçika’daki olası hedefleri olarak bir alışveriş merkezi, bir fast-food restoranı ve bir emniyet binası sıralanmış. Ayrıca Euro 2016 maçlarını izlemek için toplanan kalabalıklar, hastaneler ve özellikle askeri hastane, büyük oteller, alışveriş caddeleri ve kutsal mekânların saldırıya uğrayabileceği belirtiliyor. Euro 2016’nın ev sahibi Fransa’da nerelerin hedef alınabileceği netleşmezken, cihatçıların üzerinde “gerekli silahların olduğu” ve her an saldırı gerçekleştirebilecekleri kaydediliyor.

Fransa’da “Guantanamo” önerisi

Fransa’da “radikal İslam”la mücadele yöntemi olarak “Kendi Guantanamo’muzu kuralım” önerisi gündeme geldi. Eski Anayasa Konseyi Başkanı Jean-Louis Debre, ABD’nin işkencehanesinin Fransa için bir model olamayacağını söyleyip “Hukuka bağlı kalmalıyız. Teröristlerin istediği gibi bu çerçevenin dışına çıkarsak asla kazanamayız” dedi.