07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Fetullah Gülen Kesinlikle İade Edilmeli”
“Fetullah Gülen Kesinlikle İade Edilmeli”

“Fetullah Gülen Kesinlikle İade Edilmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilerin bombalaması nedeniyle 50 polisin şehit olduğu Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada önemli mesajlar verdi. Darbe girişiminin 1 numaralı şüphelisi Fetullah Gülen için, “Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak gösteriliyor ve ‘ben aklanmak istiyorum’ diyorsa muhakkak teslim edilmesi lazım.” dedi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun o konuşmasından önemli başlıklar;

“Polis teşkilatına gözümüz gibi bakmak hepimizin görevidir”

” Anayasanın ruhuna sadık kalarak görev yapan polis teşkilatımız hepimizin gözbebeği olmak durumundadır. Onlar, biz rahat uyuyalım diye yeri geldiğinde canlarını feda eden kardeşlerimizdir. Dolayısı ile polis teşkilatımızı güçlendirmek ve onlara gözümüz gibi bakmak hepimizin görevidir.”

“FETÖ’nün  devletin içinde bu kadar yuvalanması hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur”

“15 Temmuz akşamı yaşanan olay birden fazla ilki doğurdu. Bunlardan ilki demokrasiye bağlılık konusunda büyük bir ortak payda oluştu. 43 arkadaşımız havacılık dairesinde de 7 kardeşimiz burada şehit oldu. Onları asla unutmayacağız. Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması onların hayatlarını feda etmesiyle gerçekleşti. FETÖ terör örgütünün devletin içinde bu kadar yuvalanması hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Ama bütün siyasi partilerin demokrasi, hukukun üstünlüğü, liyakat esası konusunda ortak bir görüş oluşturmaları çok önemlidir. Biz siyasetçiler olarak son derece mutluyuz böyle bir atmosferden. Umarız böyle devam eder.

“Saray’da düşüncelerimizi ifade ettik”

Yapılan görüşmede muhalefet partilerine bilgi verildi. Biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik.Yargı konusunda düzenlemelerin yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına gölge düşürdüğü bize hep söyleniyordu… Görüşmede bunu ifade ettik ve görüş birliğine varıldı. Anayasa konusu dünkü yapılan zirvede gündeme geldi. Anayasada yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda yapılacak değişikliğe katkı vereceğiz

“Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi lazım”

“Fetullah Gülen’in kesinlikle Türkiye’ye iade edilmesi lazım. Bu kadar büyük olayların sorumlusu olarak gösteriliyor ve “ben aklanmak istiyorum” diyorsa muhakkak teslim edilmesi lazım.Bakanların iade için ABD’ye gitmesi bizim için çok önemli.