07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Fenerbahçe’de FETÖ İhracı
Fenerbahçe’de FETÖ İhracı

Fenerbahçe’de FETÖ İhracı

3 Temmuz sürecinde büyük sıkıntılar yaşadıktan sonra yeniden yargılama ile başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticileri ile mensupları beraat eden Fenerbahçe, kendi yürüttüğü soruşturmayı noktalayarak bir anlamda rövanş aldı.

Fenerbahçe üyesi olan 7 hakim savcı ile bir polis müdürü, sarı lacivertli kulüp ve orduya kumpas kurdukları, FETÖ üyeliğiyle suçlandıkları ve yargılanmadan kaçtıkları gibi gerekçelerle üyelikten çıkarıldı.

Yönetim Onadıktan Sonra Kesinleşecek

Hürriyet’ten Ahmet Ercanlar’ın haberine göre; Tamamı daha önce mesleklerinden ihraç edilen hakim ve savcılar, Mehmet Berk, Cihan Kansız, Fikret Seçen, Mehmet Erdoğan, Dursun Ali Gündoğdu, Hakan Karaali ve Mehmet Karababa ile eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu hakkında, Fenerbahçe Disiplin Kurulu’nun dünkü toplantısında üyelikten ihraç kararı alındı.Bu karar, Aziz Yıldırım başkanlığındaki sarı lacivertli yönetim kurulu tarafından onandıktan sonra kesinleşecek.

Başvuru 15 Temmuz’dan Önce 

Polis müdürü, hakim ve savcılar hakkındaki ihraç süreci, 15 Temmuz darbe girişiminden önce, 20 Mayıs 2016 tarihinde, başkan Aziz Yıldırım ile yöneticiler İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu ile kulüp genel koordinatörü Tamer Yelkovan, TFF dış ilişkiler icra kurulu üyesi Tuna Akın’ın disiplin kuruluna başvurmasıyla başladı. Başvuru dilekçesine, Fenerbahçe genel kurulunda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Fethullah Gülen tarafından mahkemeye verilen Özgür Kandil ve Funda Sibel Pala isimli külüp üyeleri de imza attı.

Atatürk Ve Cumhuriyet Vurgusu

Aziz Yıldırım ile yönetim ve kongre üyelerinin imzaladıkları ihraç talep dilekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

“Fenerbahçe Kulübü’nün temel amaçlarından biri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef ve ilkeler doğrultusunda hareket etmektir… Kulübümüze üyelikten de bu değerlere sahip olmak anlaşılmaktadır. Adı geçen savcı, hakim ve polislerin üye yapılmış olmaları zamanın şartlarına uygun olsa da ortaya çıkan gerçekler karşısında bu durumun gözden geçirilmesi kanaatindeyiz. Üye olan kişilerin, Fenerbahçe mensuplarına kumpasta yer almaları, Milli Orduya kumpas kurmuş olmaları (Balyoz, Ergenekon), illegal yapının mensubu şüphesinin olması, görev ve makamlardan alınmış olmaları, bir kısmının firar etmiş olmaları, bu kişilerin Fenerbahçe Spor Kulübü amacına katkıda bulunabilecek nitelikleri yitirdiklerinin açık delilidir.”

İhraç Gerekçeleri

– F.Bahçe’yi hedef aldılar

– Milli orduya kumpas kurdular

– İllegal yapıyla ilişkileri var

– Meslekten ihraç edildiler

– Yargıdan kaçtılar