07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ezber Bozan Profesör Stüdyodan Kovuldu
Ezber Bozan Profesör Stüdyodan Kovuldu

Ezber Bozan Profesör Stüdyodan Kovuldu

Prof. Dr. Nurşen Mazıcı, 15 Temmuz gecesi Tayyip Erdoğan’ın halkı sokağa çağırmasına tepki gösterince Habertürk yönetimi program arasında stüdyodan çıkardı.

Habertürk’te Ece Üner’in sunduğu Enine Boyuna programına katılan Profesör Doktor Nurşen Mazıcı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Tayyip Erdoğan’ın güvenliğin sağlanmadan halkı sokağa çağırmasının yanlış olduğunu belirterek “O gece ölenlerin hepsinin canı en az Tayyip Erdoğan’ın canı kadar değerlidir” dedi.

Stüdyoda Provokasyon

Mazıcı’nın bu sözleri üzerine yandaş hukukçu Rıza Saka ve yandaş gazeteci Süleyman Özışık “Sen demokrasi şehitlerine hakaret edemezsin” diyerek provokasyon yaptı. Rıza Saka, “İsminin önünde akademik ünvan olunca söylediği sözler bilimsel olmaz” dedi. Mazıcı ise “Buna siz mi karar vereceksiniz?” diye yanıt verdi. Saka “Halk sizin bunları söylemenizi beklemiyor. Sizi bu yüzden buraya çıkarmadılar” diyerek Mazıcı’nın sözleri için özür dilemesini istedi.

Mazıcı ise “Ben bilimsel bir tespit yaparken ‘şehit’ demek zorunda değilim. Şehitlik dini bir kavramdır” diyerek görüşünde ısrar etti.

Reklam Arası Kovuldu

Programın sunucusu Ece Üner’in uyarısına rağmen özür dilemeyen Nurşen Mazıcı, reklam arasından sonra yayından kovuldu.

Habertürk’ten Açıklama

Habertürk’te Ece Üner’in sunduğu Enine Boyuna programına katılan Profosör Doktor Nurşen Mazıcı’yla ilgili açıklama yapıldı. Mazıcı’nın Demokrasi şehitleriyle ilgili ifadelerinin kastı aştığını belirtilen açıklamada, “Kendisine teşekkür edilerek yayına çıkarılmadığı” dile getirildi.

Cemaati Çok Sert Eleştirmişti

Nurşen Mazıcı Habertürk’teki çıkışı sonrasında sosyal medyada her zaman olduğu gibi cemaatçi ilan edilerek ‘NurşenMazıcı ÜlkedenKovulsun” ve #VatanHainiNursen şeklinde etiketler açılarak linç edilmeye çalışıldı.

Ancak Mazıcı daha önce hem de cemaatin kanalında Cemaat ve Fethullah Gülen için çok sert ifadeler kullanmıştı.

Marmara Üniversitesi Vazife Çıkardı 

Marmara Üniversitesi de açıklama yaparak yasal ve idarı tatbikat başlatılacağını duyurdu

marmara

İşte o konuşma;