07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Evet Fethullah Gülen Cemaati Üyesiyim”
“Evet Fethullah Gülen Cemaati Üyesiyim”

“Evet Fethullah Gülen Cemaati Üyesiyim”

15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Yarbay Levent Türkkan da gözaltına alınan isimlerden biriyi. Hürriyet gazetesindan Mesuthan Benli’nin ulaştığı resmi ifade tutanaklarına göre Türkkan Fetullan Gülen cemaati üyesi olduğunu kabul etti ve çarpıcı itiraflarda bulundu…

Cemaat üyesi olduğunu kabul eden Türkkan’ın ifadesinin bazı bölümleri şöyle:

“Askeri lise sınav soruları bana getirilmişti”

“Ben fakir bir ailenin çocuğuyum. Babam çok fakir bir çiftçiydi. Tarlamız, bağımız bahçemiz yoktu. Fethullah Gülen Cemaati ile ilk defa ortaokul döneminde tanıştım. İyi ve geleceği parlak bir öğrenciydim. Okulda matematikten 9 almışlığım yoktur. Ortaokulda cemaatin abileriyle tanışmıştım. 5 yaşından beri Subay olmayı hayal ediyordum. Bu idealim cemaatin ekmeğine tuz biber oldu. 1989 Işıklar Askeri Lisesi’nin sınavlarına girdim. Sınavı kendi bilgilerimle kazanacağımdan emindim. Cemaatteki abilerim de emindi. Fakat yine de bana sınav olmadan önceki gece yarısı getirip soruları verdiler. Soruları Serdar Abi getirmişti. Bursa merkezde bir cemaat evinde soruları bana vermişlerdi”

Evet Cemaat üyesiyim”

“Paralel Yapı üyesiyim. Fetullah Gülen cemaatindenim.  Genelkurmay’da emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.”

“Necdet Özel’i dinledim”

“Necdet Özel Paşa’yı (Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel) dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. Cihazı Türk Telekom’da çalışan ‘Abi’ verdi. Haftada bir cihazları götürüp ‘Abi’ye veriyordum. Necdet Özel Paşa, Hulusi Akar Paşa ve Yaşar Güler Paşa döneminde dinleme yapıldı. Ben darbeyi 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 10.00 sıralarında öğrendim.”

“Kenan Evren olacak mısın, olmayacak mısın?”

“15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli’nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize ‘Genelkurmay Başkanı’na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım’ şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa’nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ancak Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da ikna edilemedi.”

Akar’ın odasına girin talimatı Dişli’den

“15 Temmuz Cuma günü saat 20.00-21.00 arasında Genelkurmay Başkanı makamındaydı. Akar en son MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. Fidan makamdan ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler’den 20 civarında tam teçhizatlı asker Karargâh’a girdi. Dişli de oradaydı. 5 dakika sonra Dişli çıktı bize ‘girin’ dedi.”

“Akar Yanlış yapıyorsunuz diyordu”

“İçeri girdiğimizde Akar Paşa bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedi. Özel Kuvvetler onu götürdü. Sürekli bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ diyordu.”

“Dişli, Akar’ın eşini aramamı istedi”

“Ben orada kaldım. Dişli Paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. Ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. Hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu. Meclis’in bombalandığını, sivil halkın öldürüldüğünü TV’den öğrendiğimde pişman olmaya başladım. Yapılanlar katliam gibiydi. ”

İşte o tutanaklar:

1 2 3 4 5 6 7