07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Er ve Erbaşlar Yaşadıklarını Ailelerine Anlattı
Er ve Erbaşlar Yaşadıklarını Ailelerine Anlattı

Er ve Erbaşlar Yaşadıklarını Ailelerine Anlattı

Darbe girişimi nedeniyle tutuklanan er ve erbaşların aileleri Silivri Cezaevi önündeki sıkıntılı bekleyişlerinin  14’üncü gününde çocuklarıyla camın arkasından da olsa görüşebildi. Er ve erbaşlar aileleri aracılığıyla yaşananları anlattı.

Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek o er ve erbaşların aileleri ile görüştü, Can Erkok o fotoğrafladı..

İşte o röportajlardan çarpıcı detaylar;

Oğlu B.A. ile görüşen Aynur Atkın:

Oğlunun moralinin yerinde olduğunu belirterek başlarındaki komutanın 15 Temmuz gecesi durumun farkına varır varmaz onları arabanın içinde saklayıp sabah polise teslim ettiğini dile getirdi. Anne Atkın, “Görüş saatini beklerken oğlumu görünce ağlarım dayanamam diyordum. Ama onun iyi olduğunu görünce ben de iyi oldum” diye konuştu.

Serhat Coşan’ın babası Nevzat Coşan:

“Oğlum çırılçıplak soyulup dövülmüş”

Oğlunun Gaziosmanpaşa’daki karakolda bir grup er ile beraber çırılçıplak soyulup dövüldüğünü belirterek şu an çok kötü durumda olduğunu söyledi. Baba Coşan oğlunu olaydan sonra ilk adliyede gördüğünü o zaman durumunun çok kötü olduğuna değinerek psikolojisinin iyi olmadığını dile getirdi. Coşan 10 gündür dışarıda yattıklarını belirterek, “Karakoldayken dövmenin yanısıra bir de kafalarına silah dayamışlar. Kiminin dudağı patlamış, kiminin kolu kırılmış. Oğlumun çok zoruna gidiyor. Vatan haini dedikleri için üzülüyor. Görüş anında da gardiyan başımızda bekledi” dedi.

“Darbe olduğunu ben anlattım”

Baba Yusuf Güven de oğlunu 14 gün sonra ilk kez gördüğüne değinerek çocuğunun suçsuz olduğunu belirtti. Oğluyla 15 dakika görüşebildiklerini belirten Güven 14 gündür dışarıda kaldıklarını söyledi. Güven, “Avukatlar en kısa zamanda çıkacaklar diyor. Kesin bir şey yok. Çocukları tatbikat var diye kandırmışlar. Anlayamamış darbe olduğunu, ben anlattım” dedi.

Mustafa Ceylan’ın abisi Mehmet Ceylan:

“Kardeşim sıkmayınca dövmüş”

Mehmet Ceylan, kardeşine ilk zamanlar çok kötü davranıldığını belirterek şu an durumunun iyi olduğunu söyledi. Ceylan kardeşinin çok zayıfladığını dile getirerek, “Albayları o gece ‘sık lan o..çocuğu’ demiş kardeşim sıkmayınca dövmüş. Olanlara anlam veremiyor” dedi.

Kapalı görüşte eşi Uzman Çavuş İsrafil Koçum ile görüşen Hülya Koçum 2 yaşındaki kızı İsranur’un babasını görüp dokunamayınca çok ağladığını belirterek eşinin de olayın şokundan hâlâ çıkamadığını kaydetti.

“İlk uyarıda teslim olmuş”

Tayfun Y.’nin abisi ise kardeşinin kendilerini görünce moralinin yerine geldiğini belirterek ‘kardeşinin ne olup bittiğinin farkında olmadığını’ dile getirdi. Adını vermek istemeyen er abisi, “Polislerin kendilerine iyi davrandığını söyledi. 15-20 kişilik bir koğuşta kalıyorlarmış. İçerideki ihtiyaçları gideriliyormuş. Bir haftaya kadar çıkarılma ihtimalleri varmış” dedi. Kuleli Askeri Lisesi’nde kardeşinin aşçı olarak askerliğini yaptığını belirten abi Safi Yılmaz kardeşinin nöbet dahi tutmadığını belirtti. Kendisini görünce kardeşi Soner Yılmaz’ın ağladığını belirten Abi Yılmaz “Bir haftaya kadar serbest bırakılacakları söyleniyor” dedi.

“Anne ateş etmedim”

Ertuğrul Çeliker’in annesi Zahide Çeliker oğlunun FSM’de siviller tarafından bıçaklandığını söyledi. Çeliker, “Oğlum ‘anne ben ateş etmedim içiniz rahat olsun’ dedi. Bir hafta içerisinde çıkarılacaklarını duyduk. Yetkililerin açıklama yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.