07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?
Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’de domuz gribi vakalarındai artış paniğe neden oldu. Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye) Uzmanı Dr. Mesih Türker halk arasında ‘Domuz gribi’ olarak bilinen influenza A (H1N1) virüsünden korunmanın yollarını anlattı.

Domuz gribi nasıl bir hastalıktır?

-Domuz gribi solunum yolu ve eller aracılığıyla bulaşır. İnsanlarda solunum yollarını etkileyen ve salgılanlarla giden viral bir hastalıktır. Özellikle hamileler, 2 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaşından büyükler, kronik akciğer ve obezite hastaları gibi risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyreder. Öksürük ile hapşırma sırasında ortama yayılan, virüs içeren damlacıklarla bulaşır. Bu damlacıklar doğrudan solunum yoluyla veya ortamdaki eşyalardan eller aracılığıyla bulaşır. Kişi bu hastalık belirtilerinin başlangıcından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcı olur.

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

– Domuz gribi belirtileri mevsimsel griple aynıdır. Domuz gribinden şüphelenmeniz gereken belirtiler;  38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü.

Solunum güçlüğü, yan ağrısı, bilinç bulanıklığı, kusma, genel durumunda kötüleşme ile 3 günden fazla süren ateş, ciddi durumun habercisidir. Solunum güçlüğü, kusma ve bilinç bulanıklığı olan hastaların acil olarak tedavisi gerekiyor. Özellikle solunum güçlüğü varsa zaman kaybetmeden hastaneye başvurmak yaşamsal öneme sahiptir.

Domuz gribinden nasıl korunacağız?

– Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.
– Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın.
– Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.
– Ellerle temas edilen kapı kolu, bilgisayar mouse’ları, ortak kullanılan telefonlar ve musluk gibi yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.
– Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.
– Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.
– Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.
– Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa ayrı bir odada kalın.
– Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.
– Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mouse’ları gibi malzemeleri ortaklaşa kullanmayın.”