07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Diyarbakır’da Emniyet’e Bombalı Saldırı

Diyarbakır’da Emniyet’e Bombalı Saldırı

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde PKK ilçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’na eş zamanlı saldırı düzenledi.. Jandarma Komutanlığı’na uzun namlulu silahlarla ateş açan PKK’lılar, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne de bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Şiddetli patlamada emniyet binası büyük hasar meydana gelirken, emniyetin yakınlarında bulunan 2 katlı müstakil bir ev çöktü. Saldırıda bir polis şehit olurken, 5 kişi hayatını kaybetti; 43 kişi yaralandı. Ölenler arasında 5 aylık bebek ile 1 ve 5 yaşlarında iki çocuk bulunuyor

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde PKK’lı teröristler saat 23.45 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile yan tarafında bulunan emniyet lojmanlarına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Binanın lojman girişinin de bulunduğu arka kısmında bomba yüklü aracı infilak ettiren PKK’lılar ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. İlçede bulunan güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma yaklaşık 40 dakika sürdü.

Patlamanın şiddetiyle 2 katlı bina çöktü

cinar1

Bombalı aracın şiddetli patlamasında emniyet binası, lojmanlarda büyük hasar meydana gelirken, hemen bitişiğinde bulunan 2 katlı müstakil bir ev de çöktü. Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 43 kişi yaralandı. Saldırının ardından Çınar’a Diyarbakır’dan polis, asker, ambulanslar, AFAD ve UMKE ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri emniyet binası ve lojmandaki yangını söndürürken, yaralılar ambulanslarla Diyarbakır’daki Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Saldırı nedeniyle kentteki hastanelerdeki doktorlar da acil olarak göreve çağırıldı.

diyar

Jandarma Komutanlığı’na da aynı anda ateş açıldı

Bu sırada PKK’lılar ilçe çıkışında bulunan Çınar Jandarma Komutanlığı’na da uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi. Çınar’a sevk edilen güvenlik güçleri ilçe giriş ve çıkışlarını tutarken, geniş çaplı operasyonda başlattı.

1 Bebek ve Polis Eşi Hayatını Kaybetti

Al Jazeera muhabiri A.Kadir Konuksever saldırının gerçekleştirildiği saatlerde Twetter hesabından “Çınar’da bir bebek ve bir polis eşi yaşamını yitirmiş. 22 yaralı. Yıkılan evin altında altı kişi var” bilgisini paylaştı.

çınar2

 

Gün aydınlandıktan sonra saldırının boyutu da ortaya çıktı…İşte bombalı araçla gerçekleştirilen saldırının ardından ortaya çıkan manzara;

Saldırıda hayatını kaybeden polis memuru Mehmet Şenol Çiftçi’nin çocuklarıyla birlikte fotoğrafı;

f5ecb5748940d94a590ef5ddad741e93