07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » O Da Kızından Öğrenmiş
O Da Kızından Öğrenmiş

O Da Kızından Öğrenmiş

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 27 Temmuz’da tutuklanan ve adı darbecilerin hazırladığı atama listesinde “Diyarbakır sıkıyönetim komutanı” olarak geçen 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz’ın da ifadesi ortaya çıktı.

Yılmaz, mahkemedeki ifadesinde, darbe teşebbüsünü kızından telefonda öğrendiğini, televizyonu açtığında İstanbul’da olaylar olduğunu gördüğünü savundu.

-Olaylar saat 22.00 sıralarında oldu. Atatürk Havalimanı’ndaki olay 22.15’te gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım, televizyona çıktığında da saatler 23.00’ü gösteriyordu. Ben de bunun üzerine kışladaki emniyeti artırmak yönünde emir verdim. 22.45 civarında bu emri verdim. Dolayısıyla 23.00’te Sayın Başbakanımız açıklama yapmadan ben Diyarbakır Garnizonu için hiçbir arkadaşın kışlaları terk etmemesi konusunda emir verdim.

“Saat 02.30 İtibarıyla Yazılı Emri Her Tarafa Yayınladım”

Yılmaz, darbeci askerlerin Meclisi bombaladığı saatlerde 7. Kolordu Komutanlığına bağlı tüm birliklerde hakimiyet sağladıklarını ileri sürerek, şunları kaydetti:

“O hain alçaklar yüce Meclise bombayı 02.30’da attılar. Biz o saat itibarıyla bütün kolordu bölgesinde duruma tamamen hakim olmuş, hiçbir hareket yaptırmamıştık. Ayrıca, benim emrimde olmamasına rağmen özel kuvvetlerin de oraya gitmelerini engelleyecek şekilde görüştükten sonra yanlış harekette bulunmalarını engelledim. Saat 01.05 civarında yazılı emir hazırlanmasını emretmiştim. Bu sırada, 02.20 sıralarında daha önce gelmesini emrettiğim kolordu adli müşaviri geldi. O saat itibarıyla yazılı emri hazırlayarak bana getirdiler.

Yazılı emri okudum. Saat 02.30 itibarıyla, yani taarruz helikopterinin alçakça Meclisi bombaladıkları saatten önce yazılı emri her tarafa yayınladım. Bu emrin 02.39’da bütün birlikler tarafından alındığını da belgelerle teyit ettim. Darbeyi yapmak değil, bilakis Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasını sağlamak için darbeyi önleyen bir kişiyim.”

“Atama Listesi”

Yılmaz, darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde “Diyarbakır sıkıyönetim komutanı” olarak gösterilmesine ilişkin ise bu konuda bilgisinin olmadığını savundu. Bunun resmi kanalla gelen bir yazı olmadığını belirten Yılmaz, listeye ilişkin, “Ne olduğu belli olmayan ahlaksız heriflerin yazdığı bir yazıdır. ‘Darbe başarılı olursa bize uyarsa uyar, uymazsa enterne ederiz.’ diye düşünerek yazmış olabilirler. Bir ihtimal de darbe başarısız olursa bana bu çamuru bulaştırmaktı.” ifadelerini kullandı.

Bir Dolar Şifresi İddiası

FETÖ’nün şifre amaçlı kullandığı öne sürülen bir dolarlardan bulundurduğu iddiasını reddeden Yılmaz, şunları belirtti:

“Evimde dolar, sterlin ve avro vardı. Herhangi bir dış göreve gittiğimizde yabancı para bulundururuz. Yanlış hatırlamıyorsam dolar olarak bir 100 dolar, bir 5 dolar, iki de bir dolar vardı. Sterlin ve avro evdeydi. Evde eşim ve çocuklarım olmadığı için arkadaşlara, ‘Burada mı kalsın?’ diye sordum. Onlar da, ‘Para lazım olur, üzerinizde kalsın.’ dediler. ‘Sayarlar, tespit ederler, geri teslim ederler.’ diye söylediler. Bu paraları bizzat üstüme alarak geldim. Böyle bir şifre olsa paraları yok edebilirdim.”