07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Cezaevinde Şüpheli Ölüm
Cezaevinde Şüpheli Ölüm

Cezaevinde Şüpheli Ölüm

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında örgütün sosyal medya hesaplarından ‘Fuatavni’ye bilgi aktardıkları iddiasıyla tutuklanan İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli mühendislerden Burak Açıkalın, cezaevinde hayatını kaybetti. Açıkalın’ın intihar ettiği açıklandı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığı’ndagörevli mühendislerden Burak Açıkalın tutuklanarak cezaevine konulmuştu. MİT’in 20 bin kişilik “FETÖ”cü listesini örgüte sızdırdığı iddia edilen Açıkalın, darbe girişimi sırasında İDB yakınlarında yakalanmıştı. Açıkalın, tutuklu bulunduğu Kırıkkale Cezaevi’nde intihar ederek hayatına son verdi.

 

MİT’in listesini cemaate gönderdiği iddia edilmişti

Fuatavni’ye bilgi sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan ve itirafçı olan Mustafa Koçyiğit ise ifadesinde Açıkalın için şunları söylemişti:
“Selman Abi’nin verdiği talimatlar doğrultusunda İDB’de çalışan Burak isimli şahısla irtibat kurup aldığımız talimatları yerine getirmeye başladık. Selman Abi son görüşmemizde beni emniyetin Ankara imamı Selahattin’e devretti. Selahattin’in talimatıyla mühendislerden İDB’deki işimize yarayacak verileri getirmelerini istedim. Mühendislerden Burak ve Haşim bana bu verileri getirmeye başladı. Bu şahıslar verileri USB, CD ya da hard diskte getiriyor, kimi zaman evlerinde kimi zaman da açık alanda teslim ediyorlardı. MİT’in İDB’ye bildirdiği 20 bin kişilik paralel yapılanmaya ilişkin listeyi de bu mühendisler aracılığıyla temin ettik. Hatırladığım kadarıyla Burak bunu bana mail olarak gönderdi.”