07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bu da Başörtülü Barbie
Bu da Başörtülü Barbie

Bu da Başörtülü Barbie

Başörtülü Barbie bebekler sosyal medya fenomen haline geldi. BBC Barbie bebeklerin başörtülü fotoğraflarını açtığı Instagram hesabına koyan Nijeryalı öğrenciyli buldu ve konuştu..

Başörtülü Barbie bebekleri “Hijarbie” şeklinde tanımlayan eczacılık fakültesi öğrencisi Hanife Adam “Bir boşluk gördüm. Hicap giyen bir bebek daha önce hiç görmemiştim” dedi.

160209163459_hijarbie_barbie_640x360_hijarbie

İnstagram hesabının 31 binden fazla takipçisi var

Adam Barbie bebeklerin tesettürlü giysiler içindeki fotoğraflarını Hijarbie adı altında Instagram’da yayınlamaya başlayınca hesaba ilgi bir anda patlamış. Bugün hesabın 31 binden fazla takipçisi var.
Bu tür bir tepki beklemediğini söyleyen Adam, “Pek çok insan buna benzer bir şey görmemişti. Ebeveynler kendi çocuklarına benzeyen oyuncak bebekler almak istiyor” diyor.

160209163539_hijarbie_barbie_640x360_hijarbie

Barbie bebeklerin kıyafetlerini kendisi dikiyor

Hesabın popülaritesi Adam’in daha fazla resim için daha fazla dikiş dikmesi anlamına geliyor. Çünkü bebeklerin giysilerini Adam kendisi dikiyor. “Bebeğe tek bir giysi yapmak 2 saatimi alıyor çünkü gerçekten küçükler ve detaylar konusunda dikkatli olmak gerekiyor” diyor.

Başörtülü Barbie’lere tepki gösterenler de var

Başörtülü Barbie fikri herkes tarafından iyi karşılanmış. Adam “Pek çok insan hicaplı bebekleri satın almak istedi ama İslam düşmanlığıyla da karşılaştım. İnsanlar bebeklerle dalga geçiyordu ve bomba taşıdığını ima ediyordu” dedi.
Hanife Adam Hijarbie’nin hicap giyen kadınlarla ilgili yanlış anlamaları değiştireceğini umuyor.

“Başörtü baskı değil özgürlük”

Adam “Bazı insanlar kızların hicabı kendi tercihleri olmadan baskı altında oldukları için giydiklerini düşünüyor. Ama hicap baskı demek değil. Bu daha çok özgürlük ve kendini kapatmakla ilgili bir şey” diyor.

H&M ve Dolce & Gabbana gibi moda markaları yakın dönemde hicaba uygun koleksiyonlar hazırlamıştı. Adam ise hem oyuncak bebeklere hem de yetişkinlere göre hicap modası yaratmayı sürdüreceğini belirtiyor;”Ben Müslüman kızlara ilham vermek ve kendilerine benzeyen bebeklerle oynama seçenekleri olsun diye bu hesabı açtım” diyor Adam.