02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » “Bize Gelen Bir Durum Yok”
“Bize Gelen Bir Durum Yok”

“Bize Gelen Bir Durum Yok”

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, vatandaşlarına İzmir’deki 29 Ekim kutlamaları için güvenlik uyarısında bulunmasına ilişkin,İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya,  “Konunun resmi arka planında bize intikal eden bir durum yok. Biz genel olarak olabilecek her türlü ileri ihtimali göz önüne alarak genel anlamda tedbir alıyoruz” dedi.

 

İşte İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’nın o açıklaması;

“Bize intikal eden bir durum yok”

“Var desem benim tuzum kuru bugün gidiyorum. Yok desem işi üstünden atıyorum. Ama şunu söyleyeyim, konunun resmi arka planında bize intikal eden bir durum yok. Geçmişte örnekleri var biliyorsunuz. Bir takım yabancı misyonlar, bu ve benzeri konularda bir takım paylaşımlar yapmış, dün de paylaşımlardan kaynaklı bir gelişme oldu. Özellikle bugün yapılacak Cumhuriyet Bayramı ile ilgili çelenk sunumu ve yarın Cumhuriyet Bayramı törenleri ile ilgili olarak bir takım eylemler olabilir gibi iddialar ya da spekülasyonlar var. Biz 24 saat gereği İzmir’de bu bilgi ile alakalı değil genel anlamda söylüyorum, olabilecek her türlü ileri ihtimali göz önüne alarak tedbir aldık, alıyoruz. Bu çerçevede de yapılan açıklama ile endeksli olmamakla birlikte gerek bugünkü gerek yarınki gerek 2 gün önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin gözaltına alınmasına endeksli olarak Türkiye genelinde yapılmaya çalışılan sokak hareketleriyle ilgili ki buna uygun yapısı olan ilimiz var, bu konuya alakalı tedbirlerimizi üst düzeyde aldık. İnanıyorum ki aynı duyarlılıklarla devam edecek.”

İstanbul valiliği de “dikkate almayın” demişti

ABD, İstanbul Atatürk Havalimanı, İstiklal Caddesi ve Antalya’daki terör saldırılarından önce yine vatandaşlarını uyarmıştı. İstanbul Valiliği ise Taksim’deki saldırı öncesi yayınlanan mesaj için “Dikkate almayın” açıklaması yapmıştı.