07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Ben Kime Güveneceğim?”
“Ben Kime Güveneceğim?”

“Ben Kime Güveneceğim?”

Tutuklu Jandarma Maliye Başkanı Tuğgeneral Celal Şahin’in ifadesi, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 15 Temmuz’dan iki gün sonra yapılan toplantıda yaşanan “güvensizlik” tartışmasını ortaya çıkardı.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Jandarma Genel Komutanlığı’nın darbecilerden temizlenmesinin ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile generaller arasında “kime güveneceğim” tartışması yaşandı.

“Komutanım siz o gece nerede olduğunuzu ispatlayabilir misiniz?”

Halen darbecilik suçlamasıyla tutuklu olan Jandarma Maliye Başkanı Tuğgeneral Celal Şahin’in ifadesine göre darbe girişiminden 2 gün sonra 17 Temmuz’da yapılan toplantıda söz alan generaller, “Komutanım sizin iki özel kalem müdürünüz ile emir subayınız darbeci çıktı. Yakın korumanız binbaşının yanınızda durması güvenliğiniz açısında uygun değil” dedi. Şahin’in ifadesine göre Orgeneral Mendi, “Ben kime güveneceğim” diye yanıt verirken, bazı generallere de, “Darbecilerin atama listesinde adınız karşısında ‘devam’ yazıyor” diye tepki gösterdi. Generaller ise buna karşılık Mendi’ye, “Komutanım sizin de adınızın karşısında ‘devam’ yazıyor, siz o gece sabaha kadar nerede olduğunuzu ispatlayabilir misiniz?” dedi.

İşte tutuklu generalin ifadesinden 15 Temmuz gecesi yaşananlar;

 

“Mendi’ye ulaşamadım”

“Saat 21.45 gibi makam şoförümü arayarak beni lojmandan almalarını emrettim. Beştepe’ye Arif Çetin’in yanına hareket ettim, yolda Çetin’i makam cebinden aradım ‘Komutanım ben yola çıktım, neredesiniz geliyorum’ dedim. Bana, ‘Celal Paşam bizim şerefsizler Jandarma Genel Komutanlığı karargâhını ele geçirmişler, ben şu anda Hisarcıklıoğlu camisindeyim buraya direkt gelme, JÖAK git oradan ekibi al gel karargâhı kurtaralım’ dedi. JÖAK’a saat 22.30’da gittim. Nöbetçi subayına JÖAK hemen toplansın Jandarma Genel Komutanlığı’nı kurtarmaya gideceğiz dedim. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’yi direkt makam cebinden aradım. Telefona Astsubay Aytaç çıktı. Bana ‘Jandarma Genel Komutanımız, emir subayı ile düğünden ayrılarak birlikte bir yere gittiler, nereye gittiklerini bilmiyorum. Telefonu bana yönlendirmişler’ dedi.”

“Darbe emrini gösterdi, okudum, bir kenara fırlattım”

“O arada hareket merkezinden Nuri Astsubay yanıma geldi, ‘Komutanım Genelkurmay’dan emir geldi’ diyerek sözde darbe emrini gösterdi, okudum, bir kenara fırlatım. Bir işlem yapılmayacak dedim. Daha sonra Jandarma Eğitim Komutanı Korgeneral Kemal Alataşlı, Korgeneral Harun Ocaklı ve Personel Başkanı Güray Alpar üçü beraber JÖAK’a geldi. En kıdemlimiz olan Kemal Alataş’ın emrine girdik.”

“Ankara hariç bütün birliklerimiz devletin yanında yer aldı”

“Hareket merkezinde 14 bölgede bulunan bölge komutanlıklarını aradık, 81 il jandarma komutanlıkları ile 930 jandarma ilçe komutanlıklarını ve yaklaşık 2 binin üzerindeki jandarma karakollarına kesiklikle bu şerefsizlerin mesajlarına itibar etmemeleri ve devletin yanında yer almalarını söyledik. Ankara hariç bütün birliklerimizin devletin yanında olduklarını teyidini aldık. Ankara’da Jandarma Genel Komutanlığı, Beytepe Eğitim Komutanlığı ve Anıttepe Jandarma kışlası şerefsizlerin işgali altında olduğundan birlikte kalarak talimatlar vererek bu üç kışlanın kurtarılmasını sağladık. Allah’a çok şükür şerefsizler tarafından işgal edilemeyen tek kışla bizim kışlamızdır.”