07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Aydın Doğan’a 23 Yıl Hapis İstendi
Aydın Doğan’a 23 Yıl Hapis İstendi

Aydın Doğan’a 23 Yıl Hapis İstendi

Petrol Ofisi ile ilgili akaryakıt kaçakçılığı soruşturması tamamlandı. İddianamede Aydın Doğan ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince hakkında 23 yıla kadar hapsi istendi. Haber AKP’ye yakın havuz medyasında 1. sayfadan görüldü…

Havuz medyasının haberine göre; Petrol Ofisi’nde  2001-2007 döneminde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiası ile yürütülen soruşturma tamamlandı. Aydın Doğan ve Ersin Özince’nin kaçakçılığın yanı sıra örgüt liderliği ve diğer suçlardan 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Doğan Grubu yöneticilerinin de şüphelileri arasında bulunduğu Petrol Ofisi’nde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla 2008’de başlatılan soruşturma dosyasını geçtiğimiz yıl yeniden açılmış, dosya Savcı Adem Meral tarafından yeniden ele alınmıştı. Bu kapsamda Doğan Holding patronu Aydın Doğan’ın Kasım ayında ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Hanzade Doğan Boyner’in ise Temmuz ayında ifadeleri alınmıştı.

47 ŞÜPHELİYE CEZA İSTENDİ

İddianamede,47 şüpheli hakkında “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak” ile “resmi belgede sahtecilik” suçları kapsamında çeşitli cezalar istendi. Örgütlü şekilde yapıldığı iddia edilen kaçakçılık faaliyetinin liderlerinin Aydın Doğan ve Ersin Özince olduğu ileri sürüldü. İki isim hakkında örgüt liderliği ve diğer suçlardan 23 yıla kadar hapis, diğer şüphelilere ise örgüt üyeliğinden ceza istendi. Şüpheliler arasında Hanzade Doğan Boyner’in yanı sıra, İmre Barmanbek, Tufan Darbaz, Ali İhsan Karacan gibi bir dönem Doğan Holding’te görev yapmış isimler de yer alıyor. Gümrük Bakanlığı müfettişleri, SPK raporu ve bilirkişi raporları iddianamede delil olarak kabul edildi.