07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Attan Düşüp Gazi Oldu Derken?
Attan Düşüp Gazi Oldu Derken?

Attan Düşüp Gazi Oldu Derken?

AKP Çerkezköy İlçe Sekreteri Mustafa Karataş, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yazdığı mesajla büyük tepki topladı. “Ödüllü soru: Attan düşüp gazi olan kimdir?” diye soran Karataş’a eski başkan,” Mustafa Kemal Atatürk” yanıtını verdi. CHP paylaşımla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre, ilçe Sekreteri Mustafa Karataş’ın 7 Temmuz 2016’da yaptığı Atatürk’ü hedef alan paylaşımı nedeniyle partideki görevine son verildi. Soruya ‘Mustafa Kemal Atatürk’ cevabını veren AKP Çerkezköy eski İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ ise, il disiplin kuruluna sevk edildi.

İşte o paylaşım ve verilen skandal cevap;

ss

O UNVANI 1921’DE ALDI

Atatürk “Gazi” unvanının 1921 yılında almıştı. Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasından sonra, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya Millet Meclisi, 19 Eylül 1921’de kanunla “Müşir” (Mareşal) rütbesi ile “Gazi” unvanı verilmişti. Mustafa Kemal, 20 Eylül 1921’de orduya yayımladığı bildiride şöyle demişti:

“…Zaferden dolayı sizin kahramanlıklarınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetlerin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı, ancak size mal ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.”

AKP ilçe başkanı kimi kastetti?

İlçe başkanının paylaşımı yaparken Erdoğan’ı kastetmiş olabileceği de tartışma konusu oldu. Tayyip Erdoğan ata binmek isterken Cihan isimli at onu üzerinden atmış, ve kısa süre sonra da Cihan uyutulmuştu.

İşte o görüntüler;