07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Atatürk Var da Tayyip Niye Yok !”
“Atatürk Var da Tayyip Niye Yok !”

“Atatürk Var da Tayyip Niye Yok !”

1923’e “darb”e diyen, “yeni anayasada laiklik olmasın” diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Roma’da bir Türk kültür merkezine ziyarette bulundu. Kültür merkezinde Atatürk’ün fotoğrafını görünce “Neden burada devlet başkanımızın da fotoğrafı yok” diye tepki gösterdi.

İsmail Kahraman, Roma’daki temaslarının son gününde Yunus Emre Enstitüsü Roma Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Burada beraberindeki milletvekili heyeti ile birlikte İtalya’da yaşayan vatandaşlarla bir araya gelen Karaman, enstitü müdiresi Sevim Aktaş’tan, Türk kültürünü ve sanatını tanıtma amaçlı yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler aldı.

“Neden burada ‘devlet başanımızın” resmi yok”

Enstitüye ev sahipliği yapan yaklaşık 500 yıllık Lancellotti Sarayı’nı çok beğenen İsmail Kahraman, Atatürk’ün fotoğrafının yer aldığı salona geldiğinde, “Neden burada devlet başkanımızın da fotoğrafı yok” diye sordu.

Donizetti Paşa eleştirisi

İsmail Kahraman, Türkiye’yi 19. yüzyılda batı müziği ile tanıştıran ve II. Mahmud tarafından kendisine “paşa” unvanı verilen İtalyan müzisyen Giuseppe Donizetti’yle ilgili bir etkinliğin söz konusu enstitüde düzenlenmiş olmasını da eleştirdi.

“Donizetti bir İtayandır”

indir

“Donizetti bir İtalyan’dır ve ona paşa unvanı verilmiştir. Ne yazık ki Harbiye’de her akşam saat 18.00’da Fransız Marşı Marseillaise okunurdu, Osmanlı marşı değil. Düşünün, yılların Mehter’ini kaldırıyoruz, yerine Mızıka-yı Hümayun’u kuruyoruz. Niye Çünkü batılılaşıyoruz. Bu bizim kültürümüze ait bir gelişme değildir.”

“Mozart başka”

Mozart’ın da Türklerden ilham alarak, Türk Marşı’nı bestelemiş olduğu hatırlatılan Kahraman buna, “Mozart başka. O bir Avusturyalı ve onu getirip kendi paşamız yapıp, bizleştirmedik” sözleriyle karşılık verdi.

“Önümüzü kesemeyecekler”

Türkiye’nin, büyük cihan devletinin mirasçısı olduğunu da söyleyen Kahraman, kendilerinin taklitçi olmadıklarını ve buna ihtiyaç duymadıklarını da sözlerine ekledi. TBMM Başkanı, benliklerine sahip olmalarını istemeyenlerin, önlerini kesmeye çalıştığını da savunarak, “Kesemeyecekler” dedi.

II. Mahmud, Avrupa standartlarında bir ordu olan Asakir-i Mansure-i Muhammediye’nin yapısına uymadığı gerekçesi ile Mehterhane-i Hümayun’u kaldırıp, yerine Mızıka-yı Hümayun’u kurmuştu.

Mızıka-yı Hümayun’un kuruluşunda başına, 17 Eylül 1828’de padişahın daveti üzerine İtalya’dan İstanbul’a gelen Giuseppe Donizetti getirilmişti.

Donizetti, gemi ile gelirken yanında Batı Avrupa tipi bir askeri bando için gerekli müziksel çalgıları da birlikte getirmişti.

28 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne hizmet eden ve İstanbul’da vefat eden Donizetti’ye sırasıyla miralay, (albay) ve mirliva (tuğgeneral) rütbesi ile paşa unvanı verilmişti.