07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Askeri Liseler Kapatılıyor
Askeri Liseler Kapatılıyor

Askeri Liseler Kapatılıyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’de yürürlüğe konması planlanan ikinci kanun hükmünde kararname belli oldu.Askeri liseler kapatılacak, harp okullarındaki tüm öğrencilerin ilişiği kesilecek, subay ihtiyacı üniversitelerden karşılanacak, GATA sağlık bakanlığına bağlanacak.

Al Jazeera’den Didem Özel Tümer’in haberine göre Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde yürürlüğe konacak ikinci KHK kapsamında kapatılması öngörülen Kuleli Askeri Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi ve Işıklar Askeri Lisesi’nin öğrencileri devlet okullarına nakledilecek.

Harp Okulları Milli Savunma Bakanlığına Bağlanacak

Harp okulları kapatılmayacak, ancak bu okullarda okuyan öğrencilerin okulla ilişiği kesilecek. Harp okulları yalnızca normal liselerden öğrenci alacak.Daha önce 17-25 Aralık sürecinde polis akademisi ve polis kolejleri için yapıldığı üzere harp okulları da milli savunma bakanlığına bağlanacak.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

23 Temmuz tarihli ilk KHK’yla gözaltı süresi yakalama anından itibaren 30 güne çıkarılmış, 15 vakıf üniversitesinin yanısıra 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 1043 özel öğretim kurum ve kuruluşu, özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 1229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon da kapatılmıştı.