07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ankara’da Canlı Bomba Operasyonu
Ankara’da Canlı Bomba Operasyonu

Ankara’da Canlı Bomba Operasyonu

Ankara Eryaman’da polis canlı bomba eylemi yapacağı öne sürülen bir ve IŞİD’li olduğu belirtilen şüphelinin bulunduğu binaya operasyon düzenledi. Operasyon sırasında çıkan çatışmada  bir şüpheli ölü ele geçirildi. Ankara Valisi Ercan Topaca, öldürülen kişinin 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerinde saldırı yapabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Ankara Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anıtkabir ve çevresinde 3 defa görünen ve şüpheli davranışlarda bulunan bir kişiyi takibe aldı.Teknik ve fiziki takip sonrası IŞİD ile bağlantısını belirleyen ekipler, teröristin Ankara’da canlı bomba eylemi gerçekleştireceği bilgisine ulaştı.Çalışma başlatan polis ekipleri, Etimesgut İlçesi’ne bağlı Eryaman Mahallesi 47. Sokak’ta geniş güvenlik önlemleri aldı.Gece saat 03.00 sıralarında önceden tespit edilen binanın 9. katındaki daireye, Terörle Mücadele ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon yapıldı.

“Teslim ol” çağrısına ateşle karşılık verildi

“Teslim ol” çağrısına teröristin ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada bir kişi  ölü ele geçirildi. Adreste yapılan aramalarda canlı bomba eyleminde kullanılacağı değerlendirilen patlayıcı maddeler ele geçirildi. Patlayıcıların bir bölümü, patlama riskine karşı evden çıkarılarak Eryaman’da boş bir arazide imha edildi.

IŞİD’li’nin kimliği belli oldu

Operasyonda ölü ele geçirilen IŞİD üyesinin kimliği tespit edildi. Bu  kişinin, 1992 Adana doğumlu Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Ahmet B. olduğu öğrenildi.

Vali: 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerinde saldırı yapabileceği iihtimali üzerinde duruyoruz

“Şahıs Anıtkabir civarında şüpheli şekilde 3 defa görüldü. Eski meclis binası civarında da şahsın hareketleri tespit edildi. Yapılan araştırmada şahsın DAEŞ  (IŞİD) bağlantılı olduğu belirlendi ancak kimliği henüz tam olarak netleşmedi. Operasyonda şahıs ölü olarak ele geçirildi. Aramalarda ciddi sayıda canlı bomba saldırısı yapacağına dair bulgular elde edildi. Şahsın Anıtkabir civarında dolaşması, eski meclisin önünde keşif yapmasından dolayı 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerinde saldırı yapabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Tutulan ev kiralık, kim tarafından nasıl tutulmuş arkadaşlarımız onu da araştırıyorlar. Şahsın yaşının genç olduğunu söyleyebilirim. Bilgiler netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacaktır”