07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AKP’nin Siyasi Yapısının Yüzde 60’ı ‘FETÖ’cü”
“AKP’nin Siyasi Yapısının Yüzde 60’ı ‘FETÖ’cü”

“AKP’nin Siyasi Yapısının Yüzde 60’ı ‘FETÖ’cü”

15 Temmuz darbe girişimine “iç savaş” denemesi diyen Eski binbaşı ve stratejist Erol Mütercimler Rusyanın Sesi FM’e konuştu. “AKP’nin yüzde 60’ı ‘FETÖ'”cü diyen Mütercimler, iç savaş öngörüsünü yineledi ve “Türkiye’nin siyasi tarihinde Rusya ile yakınlaşmanın bedelini darbelerle ödedi” dedi.. Eski binbaşı ve stratejist Erol Mütercimler, Türkiye’nin NATO’dan çıkamayacağını da belirtti.

İşte ABCgazetesi’nde yer alan habere göre Erol Mütercimlerin o konuşmasından başlıklar;

“TÜRKİYE’Yİ İÇ SAVAŞA GÖTÜRECEK SÜRECİN BAŞLANGICI”

“Çok ağır bir üç yıllık bir süreç bekliyor bizi. Ben üç ayaklı bir amaç-hedef görüyorum. Türkiye’nin, mümkünse bölgede parçalanması ya da parçalatılması, birinci unsurunu oluşturuyor. İkincisi ise ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın sarfettiği ‘Bölgedeki 22 ülkenin siyasal rejimlerinin sınırları değişecek’ önermesinin adım adım hayata geçmesi. Sonuncusu ise ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘IŞİD’le mücadelemiz 30 yıl sürecektir’ cümlesi. Obama’nın bu sözleri ABD bölgede 30 yıl kalacağı anlamına geliyor. Türkiye gibi bölgenin en güçlü ülkesi parçalanacaksa eğer, bunun önceki basamağı bir iç savaş olur. Ülkeyi iç savaşa götürebilmek içinse iki şey yapmak zorundasınız: Bir ekonomisini çökertmek ve suikastler düzenlemek ya da düzenletmek. Darbeyi örgütleyenler kağıt üstünde yapmış oldukları amaca ulaştılar. Amaçları ‘Asker askere savaş açtı. Polis askere savaş açtı. Asker sivile savaş açtı’ görüntüsü oluşturmaktı. Bunun adı da zaten iç savaştır.”

“OBAMA’NIN HABERİ YOKTU, CLINTON’A MANEVRA ALANI BIRAKILDI”

“darbe girişimi konusunda Beyaz Saray’ın haberi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Obama gidiyor. Ama Hillary Clinton’a temiz manevra alanı bırakıyorlar. CIA’in ve bazı unsurlarıyla Brüksel’in bu işin içinde olduğunu düşünüyorum”

“PARÇALANMAYI DOĞURACAK UNSUR GÜNEYDOĞU’DAKİ SAVAŞ”

Güneydoğu’da devam eden operasyonlara değinen Mütercimler, bu ’asimetrik savaşın’ ilerde Türkiye’nin önüne tıpkı Ermeni soykırımı gibi uluslararası bir sorun olarak çıkabileceğini ve bunun Türkiye’nin parçalanmasındaki en önemli unsur olacağını savundu. Kürt sorununun askeri olarak çözülmeyeceğini TSK’nın da çok iyi bildiğini ve bununla ilgili ordununun üst kademelerinin defalarca raporlar verdiğini dile getiren Mütercimler, ordu içindeki Gülen örgütlenmesini sorumlu tuttu.

“ABD’NİN ÜÇÜNCÜ DÖNEM STRATEJİSİNİ YAŞIYORUZ”

“Soğuk Savaş döneminde adına ‘Yüksek Strateji’ dedikleri bir strateji uyguluyorlardı. Bu, orduyu kullanarak herhangi bir devleti işgal etmekti. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra ikinci bir aşamaya geçildi. Buna da ‘Etki odaklı harekat’ dediler. Artık orduları sokmuyorlar, o devletin içindeki sivil toplum örgütleri, vakıflar ve siyasi partiler gibi yumuşak güç unsurlarını örgütleyerek kendi stratejileri doğrultusunda operasyonlar yapıyorlardı. Biraz üçüncü evreyi yaşıyoruz. Bunun adına da ‘A merkezlilik’ diyorlar. Bu sefer de vekalet savaşı dediğimiz türden savaşlar çıkıyor.”

“DARBEYİ ENGELLEMEK İÇİN ZİHNİYET DEVRİMİ GEREK”

“Türk ordusu üzerindeki operasyonların ABD tarafından başlatılmasına 1988’de karar verildi. 1991’den itibaren Genelkurmay Başkanlığı uyarılmaya başlanmıştı, 1993’te yine uyarıldı. 1997’te Türk ordusu Çekiç Harekatı’nı yapınca, ABD tarafından kesin biçimde bu ordunun yapısının değiştirilmesi gerektiği konusunda düğmeye basılmıştı. 1 Mart 2003 Irak tezkeresi bu işin artık son noktasıdır. Buradaki ‘Hayır’ kararından 25 gün  sonra Utah Üniversitesi’nde konferans veren CIA’nın Türkiye uzmanı Henri Barkey şöyle dedi ‘AKP ile birlikte TSK’yı kafesledik’. O günden beri AKP’li siyasetçiler bize bu cümleyi açıklayamadı. Ardından Ergenekon’u başlattılar. Askeri casusluk, Poyrazköy gibi davalarla Türk ordusu itibarsız kılındı.”

“FETÖ, MİT TARAFINDAN DEVLETE SIZDIRILDI”

“1968’den başlamak üzere, dönemin MİT başkanı Mehmet Fuat Doğu tarafından bu yapı getirilip devlete yamanmıştır. Ardından bu cemaatin mensupları sokulmaya başlanmıştır. Tüm kamuoyu da 1986’daki soruları çalıp yoğun biçimde adamlarını orduya soktuklarını biliyor. 1994 mezunu tuğgeneral ve tuğamiraller karşımıza bu darbe girişimiyle çıktı. Necdet Özel dönemi, çok sayıda generalin terfi etmesi ve FETÖ’cülerin gelmesiyle sonuçlandı.”

“AKP SİYASİ YAPISININ YÜZDE 60’ı FETÖ’CÜ”

“Unutmayalım ki Bülent Ecevit bunların kaç tanesini milletvekili yaptı. Şu anda da CHP’nin içinde varlar. AKP, eğer doğru düzgün soruşturulursa siyasi yapısının yüzde 60’cı FETÖ’cü çıkacaktır. Yani bir şekilde, ya onlara dokunmuş, ya da doğrudan doğruya teması olmuş kişilerden bahsediyorum” .

“RUSYA İLE YAKINLAŞAN ASKERİ KARŞISINDA BULUYOR”

“Adnan Menderes 1960 Temmuz’da Rusya’yla anlaşma imzalamaya gidecekken 27 Mayıs’ı tepesine yedi. Süleyman Demirel, Rusya ile Seydişehir Alüminyum tesisleri vs yapıyordu ki o da askeri darbeyi yedi. Gerçi 24 Ocak kararlarının uygulanması içindi o. En son yine Erdoğan’ın Rusya ile olan bu problemlerin çözümü sürecinde bunlarla karşılaşıldı. Türkiye’nin Rusya ile stratejik ortaklık aklın ve akılcılığın gereğidir. Matematik akıl, Rusya ile Türkiye’nin bu bölgede birlikte hareketini sadece emretmiyor, aynı zamanda zorunlu kılıyor.”