07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP Rant Savaşına Üst İrade Müdahalesi
AKP Rant Savaşına Üst İrade Müdahalesi

AKP Rant Savaşına Üst İrade Müdahalesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün Büyük İstanbul Otogarı’nı işleten firari yandaş Galip öztürk’ün şirketine sözleşmeye uymadığı geregçesiyle “tahliye yazısı göndermişti. Öztürk yazıya “Darbe olsaydı bütün şirketlerimizi alacaklardı FETÖCÜ p.ler şimdi gider ayak sadece otogarı istemişler” diye twitter’dan çok ağır bir yanıt vermişti. İBB bugün geri adım atarak bir açıklama yaptı. Açıklamada “tahliye söz konusu değil” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Galip Öztürk’ün şirketine sözleşmeye uymadığı gerekçesiyle tahliyesi için  Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı’nın tahliyesinin söz konusu olmadığını söyledi. İBB, açıklamasında Otogar’ı işleten şirketin, ’25 dakika ücretsiz otopark kullanım kararı’na uymadığı vurgulandı.

Açıklamada, söz konusu otogarın amacına uygun kullanım yapılmadığı gerekçesiyle, sözleşmesinin feshedilip 15 gün içinde tahliye edileceğine ilişkin iddialar reddedildi.

Açıklama şöyle;

“İlk 25 dakika ücretsizdir kuralına uyulmuyor”

“Basın yayın organlarında haberlere konu edildiği şekilde, İstanbul Otogarının tahliyesi söz konusu değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yazısı, Otogarın İşletmecisine yöneliktir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Otogar İşletmecisi arasında önceden beri devam eden ihtilaflar mevcuttur. İşletmeci, UKOME tarafından, ‘Otoparka giriş-çıkışlar ilk 25 dakika için ücretsizdir’ şeklinde alınan kararlara uymamaktadır. Vatandaşlarımızın şikâyetleri ve Belediyemizin tespitlerine istinaden işletmeciye idari para cezası verilmektedir. Bu cezalara karşı açılan davalar reddedilmektedir. Ayrıca, sözleşmeye göre otoparkı işletme hakkı olmadığından işletmeciye 2014 yılında dava açılmış olup halen devam etmektedir.
İBB: Otogar tahliye edilmeyecek
Haberlere konu olan yazımız ise, şirketin projeye aykırı imalat ve kullanımlarının olduğu tespit edildiğinden, bu husus yasal ve rutin bir işlem olarak İşletmeciye bildirilmiştir. İşletmecinin, mevcut durum itibariyle hukuki süreçler dahilinde Otogarı işletme hakkı sözleşmeye dayalı olarak devam etmektedir. Yasal çerçevede gönderdiğimiz yazı nedeniyle, Belediyemize yönelik yapılan ithamlar haksız ve mesnetsizdir.”

Dün gönderilen yazıda ise tahliye talebi açık olarak görünüyor;

57bc475518c773164c5e7f38

Yandaş Galip Öztürk’ün şirketi tahliye talebini doğruladı

Avrasya Terminal İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yıldırım, Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı’nın 15 gün içinde tahliye edilmesi kararını yargıya taşıyacaklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, otopark ücreti nedeniyle Avrasya Terminal İşletmeleri’ni tahliye etmeye çalıştığını ve 15 gün süre verdiğini anlatan Yıldırım, bunun, yargı süreci beklenmeden alınan hukuksuz bir tahliye kararı olduğunu savundu.

Otoparkları, “otogarların vazgeçilmez unsuru” şeklinde niteleyen Yıldırım, otoparksız havaalanı olmayacağı gibi otoparksız otogar da olamayacağını söyledi.
Belediyenin kendilerine, “Buradan ücret almayın” dediğini ancak zaman zaman ücretle ilgili tarife verdiğini öne süren Yıldırım, otogarlarda alınacak ücretlerle ilgili kanunda 25 dakika ücret alınmayacağının belirtildiğini kaydetti.