07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AKP Cumhuriyet Projesini Sindiremedi”
“AKP Cumhuriyet Projesini Sindiremedi”

“AKP Cumhuriyet Projesini Sindiremedi”

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’dan sert AKP eleştirisi…Baykal, Türkiye’nin millet oluşumundan cemaat oluşumunun etkin olduğu bir noktaya doğru devlet katkılarıyla sürüklenmek istendiğini belirterek, 14 yıllık iktidarın Türkiye’nin temelindeki cumhuriyet projesini içine sindiremediğini kaydetti.

Deniz Baykal, dün akşam Manavgat’ta partililere seslendi. İşte Deniz Baykal’ın o çok ses getirecek sözleri;

“Cumhuriyetin temel felsefesini etkisiz kılmak için iktidar gücüyle çaba harcadılar”

“Cumhuriyetin temel felsefesini ve onun ana ilkelerini etkisiz kılmak için iktidar gücüyle çaba sergilendi. O politikalara düşmanca yaklaşan bir anlayış yerine, o politikalara değer verilmiş olsaydı bugün Türkiye’de yaşanan olayların hiç birisi olmazdı. Bu son darbe girişimi de olmazdı. Cumhuriyet projesiyle Anadolu’da bir millet oluşturulmaya çalışıldı. Millet oluştururken, insanların etnik kimliğini, inancını, mezhebini inkar etmeden fakat ona teslim olmadan, onu aşan yüksek bütünleşmeyi, bir millet, bir ulus devlet anlayışı içinde bir oluşumu hayata geçirmeye çalışıyorduk. Maalesef geride bıraktığımız Türkiye’nin başına büyük dertler açan dönemde o mezhep, etnik kimlik ve inanç ölçüleri siyasetin temeli haline getirildi ve bu çok ciddi tahribat yarattı. Türkiye millet oluşumundan cemaat oluşumunun etkin olduğu bir noktaya doğru devlet katkılarıyla sürüklenmek istendi. Şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıktı.”

“Laikliğin değerinin anlaşılması içim TBMM’nin bombalanması mı gerekiyordu?”

“Bu nedenle laikliğin değeri de ortaya çıkmaya başladı. Ama bunun anlaşılması için Türkiye’de TBMM’nin bombalanması mı gerekiyordu? Böyle bir kalkışmanın, jetlerin helikopterlerin kendi vatandaşınızı bombalaması mı gerekiyordu?”