07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ahmet Şık Gözaltına Alındı
Ahmet Şık Gözaltına Alındı

Ahmet Şık Gözaltına Alındı

Ahmet Şık sabah saatlerinde İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube polisleri tarafından attığı bir tweet gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.Şık örgüt propagandası yapmakla suçlanıyor.

Şık, gözaltına alındığını kişisel Twitter hesabından duyurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gözaltına alınan Ahmet Şık’la görüştü. Şık’ın Haseki Hastanesine götürüldüğünü söyleyen Yarkadaş; “Ahmet Şık’ın aktardığına göre, attığı bir tweetten dolayı hakkında soruşturma başlatılmış… Ahmet, bir süre önce kendisine yönelik bir komplo kurulmaya çalışıldığını söylemişti. Umarım bu soruşturma, Ahmet’in kaygılarını haklı çıkarmaz… Takipteyiz…” dedi.

İşte AA’ya göre soruşturmaya konu olan Şık’ın attığı tweet’ler şunlar:

-“(Suikastçinin Nusra’cı değil FETÖ’cü olduğunu kanıtlama gayretindeki iktidar ve yancıları katilin polis olduğu gerçeğini ne yapacaksınız?),

-‘Katil devlettir deyince bozuluyorsunuz’, ‘İktidar nezdinde savaş gerektirecek durumun adı artık belli. O da rejim değişikliğine konulacak son noktadır’,

-‘Savaş, PKK ile ülkenin belirli bir bölgesinde arada kesintiler olsa da 1984’ten bu yana var’,

-‘Cizre’de evlerin bodrumlarında yakılanlarla İstanbul’da bombayla parçalananları kıyaslayacağına ikisine de itiraz et’,

-‘Sırrı Süreyya Önder’e isnat edilen fiil suçsa, sarayda oturandan başlayarak daha bir dolu sanık olması gerekmez mi’,

-‘Tahir Elçi’yi tutuklamak yerine katletmeyi tercih ettiler, katil sürüsü bir mafyasınız’,

-‘ABD ve AB’nin cihatçı teröre karşı müttefikimiz dedikleri PYD’nin terör örgütü olduğunu kanıtlamaya çalışanlar olağan şüpheli olmaz mı?”

Şık’ın Cumhuriyet gazetesinin internet sayfasında yer alan 14 Mart 2015 tarihli ”Ya Apo Kandil’e ya biz İmralı’ya” başlıklı PKK yöneticisi Cemil Bayık’la yaptığı röportaj, 8 Temmuz 2015 tarihli ”Bizimki gazetecilik sizinki ihanet” başlıklı yazı, 9 Temmuz 2015 tarihli ”MİT tırları savcısı; MİT, Reyhanlı’ya göz yumdu. Onlara bilgi vermesek engellerdik” başlıklı yazı ve 13 Şubat 2015 tarihli ”Tırdaki sır aydınlandı” başlıklı yazıları ile 23-26 Eylül 2014 yılında Avrupa Parlamentosu ortaklığıyla Heybeliada’da düzenlenen basın özgürlüğü çalıştayında ”PKK için çalışanlar da gazetecidir” açıklamalarıyla ”Terör örgütü propagandası yapma” ve ”Türkiye Cumhuriyeti’ni, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilâtını alenen aşağılama” suçlarını işlediği iddia edildi.

Gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık için 5 günlük gözaltı süresi verildi. Şık’ın avukatıyla da görüşmesine ‘kısıtlama’ getirildi.