07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ahlakımızı Bozan Heykellermiş
Ahlakımızı Bozan Heykellermiş

Ahlakımızı Bozan Heykellermiş

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 4 yıl önce CHP’li Ordu Belediyesi tarafından yaptırılarak kentte çeşitli parklarda sergilenen, içlerinde kadın heykellerinin de bulunduğu 5 heykelin yerini değiştireceklerini açıkladı. Enver Yılmaz: Bu heykelerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle başka bir alana taşımayı planladık.

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, heykeller için makamında basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, İçlerinde kadın heykellerinin de yer aldığı 5 heykeli, belirledikleri başka bir alana taşıyacaklarını söyledi.

“Heykeller ahlaki duyarlılığımıza uymuyor”

İşte Enver Yılmaz’ın o açıklaması;

– Daha önceki yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızın Ordu’ya yaptırmış olduğu olduğu heykeller vardı. Bu heykellere yönelik bir çalışma başlattık. Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızıda dikkate almak suretiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün marifetiyle belirlemiş olduğumuz bir alana taşımayı planladık. Bir heyet oluşturduk. Heyetteki heykellerin resimlerini de istendiği takdirde gösterebilirim. Tamamen örfümüze, adetimize, milli ve manevi değerlerimize uygun olmayan bu heykellerin tamamı da Büyükşehirin yetki alanında. Bu heykellerin kaldırılması kararını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bunları depoya koymuyoruz, bunları Kültür Müdürlüğümüz marifetiyle belirlediğimiz müzenin arkasında bir alana yine aleni bir sergileme ortamında sergileme kararını almış bulunuyoruz. Bu çerçevede de biz sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı gösteririz ama müsaade edin milli ve manevi duygularımıza olan ve ölçüsü itibariyle toplumun genel değerleriyle çok yakışmayan, ilimize yakışmayan bu heykellerle ilgili takdir hakkımızıda bu şekilde kullanmış olalım.