07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Adli Tıp: Oğlun, Anne: Değil
Adli Tıp: Oğlun, Anne: Değil

Adli Tıp: Oğlun, Anne: Değil

Gaziantep’teki kına gecesi katliamında ölen 54 kişi arasında 3 çocuğu bulunan Emine Ayhan, DNA raporu “Yüzde 99.99 senin oğlun” demesine rağmen, kendisine gösterilen 25 numaralı cesedin oğlu Ramazan’a ait olmadığını söyleyerek cenazeyi teslim almadı. Cenaze belediye tarafından defnedilirken anne, “Ramazan olmadığına adım gibi eminim” diyor.

Emine Ayhan, IŞİD’in 20 Ağustos’ta Gaziantep’teki kına gecesine yönelik canlı bombalı saldırısında üç çocuğunu kaybetti.

Ayhan, saldırı sonrasında otopsi işlemi için Adli Tıp’a giden Ayhan, kızı Şükran’ın cenazesini alarak Yeşilköy Mezarlığı’nda toprağa verdi.

Diğer iki çocuğunun otopsi işlemi için kendisinden DNA örneği alınarak Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderildi. 23 Ağustos tarihli Adli Tıp raporuyla acılı annenin ikinci çocuğu Zilan Ayhan’ın kimliği kesinleşti ve cenazesi teslim edildi. Ancak Adli Tıp’ta Ayhan’ın, o gece hayatını kaybeden 9 yaşındaki oğlu Ramazan’ın cesediyle ilgili bir DNA eşleşmesine rastlanamadı.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre; patlamadan 11 gün sonra Yeşilkent Mezarlığı morgunda bekletilen 25 numaralı cesedin DNA’sının, Ayhan’ın DNA’sıyla yüzde 99.99 ihtimalle uyuştuğu bildirildi. Morga giden Ayhan, cenazenin, oğlu Ramazan’a ait olmadığını belirtti. Bunun üzerine aileden yeni örnekler alınarak yeni bir Adli Tıp raporu hazırlandı. Sonuç yine cesedin yüzde 99.99 oranında Ramazan’a ait olduğu ileri sürüldü. Ancak bu kesinlikteki rapor da anneyi ikna etmeye yetmedi. Cenazeyi teslim almayı reddetti. Sahipsiz kalan cenaze, Gaziantep Yeşilkent Mezarlığı’na defnedildi.

Emine Ayhan, kına gecesinde yaşadıkları dehşeti ve kendisine gösterilen cenaze ile oğlu Ramazan arasındaki farkları şöyle anlattı:

“Ailecek kınaya gittik. Patlamadan 10 dakika önce oğlum yanımdaydı. Patlamada iki kızım ve oğlum hayatını kaybetti. Diğer iki kızım ile kocam yaralandı. İki çocuğumun cenazesini teslim aldım. Oğluma ait olduğu iddia edilen 25 numaralı cesedi inceledim. Cesedin vücut bütünlüğü bozulmamış, yüzü net görünüyordu. Benim oğlum patlamadan üç gün önce tıraş olmuştu, saçları kısacıktı. Bana gösterilen cesedin saçları omuzlarına kadar geliyordu. Benim oğlum el ve ayaklarından 6 parmaklı olarak doğmuştu. İki yıl önce ameliyatla 6. parmaklar alındı. Bariz bir şekilde ameliyat izleri vardı. Bana gösterilen cesette ise bu izler yoktu. Ayrıca benim oğlum 9 yaşındaydı, 25 numaralı ceset ise 13-14 gösteriyordu. 25 numaralı cesedin oğluma ait olmadığına adım gibi eminim. Bir anne oğlunu tanımaz mı?”