07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Adil Öksüz Muamması
Adil Öksüz Muamması

Adil Öksüz Muamması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimini planlayan isim olduğu iddia edilen, FETÖ’nün ‘hava kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz’e ilişkin, “Kim bu Adil Öksüz? Neden serbest bırakıldı? Elimizde birtakım bilgiler var ama şimdi açıklayamıyorum” dedi.

CNN Türk’te yayınlanan ‘Tarafsız Bölge’ programında Ahmet Hakan’ın sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

-PKK ‘hedefimiz Kılıçdaroğlu değildi’ açıklaması yaptı ama biz bunu inandırıcı bulmuyoruz. PKK beni hedef aldı. Bunda da amaç Türkiye’yi karıştırmak, iç savaş çıkartmak. Bize olay öncesi herhangi bir uyarı gelmedi. Önlemler olağan önlemlerdi.

-FETÖ mağdurları için partide bir ekip kurduk. Gelip bize başvuru yapabiliyorlar. Bu aslında Saray’da yapılan dörtlü görüşmede gündeme geldi. Liderlere KHK’lardan rahatsızlığımı anlattım ve diğer genel başkanlara da mağdurlar için bir ekip kurulmasını önerdim. Şu ana kadar 25 bin kişi haksızlığa uğradığına dair bize ulaştı. Memurları hangi kriterlere göre açığa alıyorsunuz?

-Bank Asya aracılığıyla havale yapan bir özel harekatçının işine son veriliyor. Tek suçu fazla para alınmasın diye Bank Asya aracılığıyla havale gerçekleştirmesi. Para yatıranları değil, Bank Asya’yı açanları alın. Devlet intikam duygusuyla yönetilemez. Bugün 1 milyonun üzerinde mağdur vardır. Cemaatin albayları daha çabuk yükselsin diye diğer albayları emekli etmek için AKP hükümetleri tarafından özel yasa çıkartıldı. Ne istedilerse verdiler. Burada bir güç savaşı vardı.

-15 Temmuz FETÖ ile hükümet arasındaki bir güç savaşıdır. 2010 yılında yargı bağımsızlığı gidiyor diyen bendim. Cemaatin okuluna çocuğunu gönderdi diye açığa alınanlar var. Görevden alınanlar var. Ama cemaatin okulundan mezun olan bakan var şu an. Yazı yazdılar diye gazetecileri gözaltına aldılar. Ben başbakana da söyledim. ‘Gazetecileri gözaltına alırsanız darbeyi kimseye anlatamazsınız’ dedim. Son 14 yılda atadıklarını görevden alsalar yeter.

-Adil Öksüz’ün kaçmasının üzerine neden gidilmiyor? Kim bu Adil Öksüz? Neden yakalanmıyor? Bunu herkesin sorgulaması lazım. Bir cevabımız var ama şimdi söyleyemem. Söyleyebilmem için elimde belge olması lazım. Meclis’in süratle onarılması lazım. 1 milyonun üzerinde mağdur vardır. 15 Temmuz davaları televizyonda canlı yayınlansın.

-Bayram sonrası başbakanla görüşüp meslekten atılan, açığa alınan öğretmenlerin durumunu görüşeceğim. Onlarca işadamı gözaltına alındı. Bütün bunları bir dosya olarak Binali Bey’e sunacağım. CHP’de FETÖ’nün sızması için ortam yok.

-Darbe girişiminde ABD’nin desteği ver demek için kanıt olmalı.

-Gülen’in iade edilmesi lazım.