07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ABD’ye 1 Trilyon Dolarlık Piyango
ABD’ye 1 Trilyon Dolarlık Piyango

ABD’ye 1 Trilyon Dolarlık Piyango

ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma (U.S. Geological Survey) birimi, Teksas eyaletinin batısındaki Permian Havzası’nda bulunan Wolfcamp’ta yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde 20 milyar varil ham petrol rezervinin bulunduğunu açıkladı. 

ABD’nin bu keşfiyle, Suudi Arabistan’da 75 milyar varil rezervi kalan Ghawar sahası, Kuveyt’te 65-70 milyar varil rezervi bulunan Burgan sahası ve yine Suudi Arabistan’da 50 milyar varil rezervi olan Safaniya sahasının ardından, Wolfcamp sahasındaki keşif dünyanın en büyük 4’üncü rezervine sahip petrol sahası oldu.

Sahada ayrıca 450 milyar metreküp doğalgaz olduğu tahmin ediliyor

Açıklamada ayrıca, Wolfgang sahasının ABD’nin en büyük ham petrol sahası olduğuna dikkat çekilirken, Wolfgang sahasında yaklaşık 450 milyar metreküp doğalgaz olduğunun tahmin edildiği bildirildi.

Wolfgang sahasında 1980’lerden beri konvansiyonel arama ve çıkarma yöntemleriyle petrol üretildiği vurgulanan açıklamada, söz konusu sahada bulunan petrolünün “yatay delme” ve “hidrolik çatlatma” yöntemleri ile çıkartılabileceği bilgisine yer verildi.

 

Enerji devi British Petroleum’un (BP) haziranda yayınlanan Dünya Enerji İstatistik Görünümü adlı raporuna göre, 2015 sonu itibariyle, ABD, toplam 55 milyar varille dünyanın en çok ham petrol rezervine sahip olan 9’uncu ülkesi konumunda bulunuyor.

Venezuella 301 milyar varillik rezerviyle dünyada 1. sırada

Rapora göre, 301 milyar varillik rezervle Venezuela birinci, 267 milyar varillik rezervle Suudi Arabistan ikinci, 172 milyar varillik rezervle Kanada da üçüncü sırada geliyor. Bu ülkeleri, sırasıyla, İran, Irak, Rusya, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.