07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 553 Milyon Liraya Kılıf Bulunamadı
553 Milyon Liraya Kılıf Bulunamadı

553 Milyon Liraya Kılıf Bulunamadı

Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesi Sayıştay’ın geçmiş yıllara ilişkin denetimlerinden geçer not alamadı. Belediye  son 3 yılında harcanan 553 milyon liranın hesabını veremedi.

Cumhriyet Gazetesi’nden Ozan Çepni’nin haberine göre Melih Gökçek’in belediye bütçesindeki 553 milyon lira kayıp. Büyükşehir Belediyesi bütçesinde “sayım noksanı” olarak, kısa süreli alacak ve borçların kaydedildiği hesap kalemi altında, 2013 yılından bu yana 553 milyon TL birikti. Konuyu Belediye Meclisi toplantısında gündeme getiren CHP’li üyelerin soruları ise “yanıtsız” kaldı.

553 milyonluk para ya da taşınır mal kayıp

Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, maliyetin büyüklüğüne dikkat çekerek “Bu hesap belediyede 553 milyon TL’lik para ya da taşınır mal ve malzemenin kayıp olduğunu göstermektedir. Konu ile ilgili acilen açıklama yapılmalı ve sorumluların tespit edilerek haklarında işlem yapılmalıdır” dedi.

Bütçenin Yüzde 10’dan fazlası kayıp ama onay çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları EGO ile ASKİ’nin 2015 Malı Yılı Kesin Hesapları, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı.Ancak bütçedeki açıklanamayan kalemler dikkat çekti. Büyükşehir’in 4 milyar TL’nin üzerindeki bütçesinde, 553 milyon TL’nin “sayım noksanı” olarak kaydedildiği ortaya çıktı. Bütçenin yüzde 10’una yakın kısmı “noksan” sayılırken, CHP’li meclis üyelerinin itirazları görmezden gelindi.