07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “200 Bin Dolar Bozdur, Fakirlik Belgesini Al”
“200 Bin Dolar Bozdur, Fakirlik Belgesini Al”

“200 Bin Dolar Bozdur, Fakirlik Belgesini Al”

Tayyip Erdoğan’ın “dolarlarınızı bozdurun” çağrısına alternatif kampanya Ankara Keçiören 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Ali Gölpınar’dan geldi. Gölpınar, zenginlerin de fakirlik belgesi almak için başvuru kuyruğuna girdiğini belirtip, tepki olarak “200 bin doları bozdurup belgesini getir, fakirlik belgesini götür” sloganıyla kampanya başlattı.

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni’nin haberine göre  Tayyip Erdoğan’ın “dolarlarınızı bozdurun” çağrısına tepki gösteren Ankara Keçiören 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Ali Gölpınar kendi kampanyasını başlattı. Halkın ekonomik kriz nedeniyle zor geçindiğini ve yoksullarda zaten döviz bulunmadığını belirten Gölpınar, “fakirlik belgesi” için en çok zenginlerin başvurmasını da eleştirerek, “200 bin doları bozdurup belgesini getir, fakirlik belgesini götür” diyerek kampanyayı duyurdu.

“100 dolar bozdurana yemek ısmarlayacağına fakirleri doyur”

Son dönemde popüler hale gelen kampanyaları “100 dolar bozdurana yemek ısmarlayacağınıza, sokakta aç bekleyen insanlara ısmarlayın” diyerek eleştiren Gölpınar’ın kampanyası, Tayyip Erdoğan’ın bankada bulunan ve bozdurulduğu açıklanan 200 bin doları gündeme getirmesi ile de “ironik” bir kampanya olarak yorumlandı.

Saray’daki toplantıya da gitmedi

Erdoğan’ın Saray’da düzenlediği muhtarlar toplantısına ilçe kaymakamı tarafından davet iletilen ancak ‘ret’ yanıtı veren Gölpınar, gerekçesini ise şöyle anlattı:

“Kaymakam sorduğunda gitmeyeceğimi söyledim. Cumhurbaşkanı, muhtarlarla ilgili tek bir kelime söylemiyor. Parti başkanı gibi, grup toplantısı yapar gibi, konuşma yapıyor. Muhtarları da bir araç gibi kullanıyor. Muhtarlar muhbir gibi kullanılmak istiyor ama en acı tarafı da konuşmaları alkışlayan muhtarlar. Muhtarların bütün yetkileri AKP döneminde ellerinden alındı.”