07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “17-25 Aralık Devletin Nasıl Soyulduğunun Belgesidir”
“17-25 Aralık Devletin Nasıl Soyulduğunun Belgesidir”

“17-25 Aralık Devletin Nasıl Soyulduğunun Belgesidir”

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. 15 Temmuz sonrası yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, Suriye politikasından 17-25 Aralık operasyonlarına kadar geniş bir yelpazede AKP Türkiye’sini değerlendirdi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından başlıklar;

Numan Kurtulmuş’un “Suriye politikasını tepeden tırnağa değiştirmemiz lazım” sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Biz buna itiraz ediyor muyuz? Hayır. Ama siz eski alışkanlıklarınızı sürdürüyorsanız samimiyet sorununuz var demektir.” dedi.

“Türkiye Suriye’ye silah göndermeye devam ediyor”

“Bunu biz söylediğimizde, bizi Esad’çı ilan ediyorlardı. Biz Esad’lı veya Esad’sız Suriye’de barışın sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Esad mı olmuş, başkası mı olmuş, o Suriye halkının vereceği karardır. Ama üzülerek ifade edeyim, silah gönderme olayı sürüyor. Çok sıkıntılı ve tehlikelir bir olay. Bundan hükümetin kesinlikle vazgeçmesi gerekiyor. Komşuda çıkmış yangın, biz oraya benzin bidonuyla gidiyoruz”

“Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez dış politikada çok ağır bir yenilgiye uğramıştır”

Suriye sınırında yaşanan son patlamaya dikkat çeken Kılıçdaroğlu,  patlamada MİT mensuplarının öldüğü iddiasını hatırlattı. Daha önce insani yardım olduğu iddia edilen TIR’ların bombalandığını, ardından yapılan açıklamalarda “Üç şehidimiz var” denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Üç şehidimiz kim? Herhalde kamu görevlisidir. İnsani yardımı niye kamu görevlileri götürsün. İnsani yardımı Kızılay’a verirsin, götürür. Hatta açarsınız herkesin önünde, bakın insani yardım diye gösterirsiniz. Ortada kırmızı çizgi falan kalmadı. İflas eden bir dış politikayı yeniden düzeltmeye çalışıyoruz. Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez dış politikada çok ağır bir yenilgiye uğramıştır. Ortadoğu’nun terörünü kendi ülkesine ithal eden bir pozisyonla karşı karşıyayız. Bunun faturasını vatandaş ödemiştir, binlerce kişi ödemiştir”

“17-25 Aralık belgeleriyle devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek”

Kılıçdaroğlu, hükümet ve Erdoğan’ın Gülen cemaati konusunda 17-25 Aralık operasyonunu milat göstermesini de eleştirdi.

“17-25 Aralık olayı, bütün belgeleriyle, dökümanlarıyla, ses kayıtlarıyla, görüntüleriyle bir devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek. Bunu darbeyle bir arada tutmak doğru değil. Eğer haklıysanız bütün yargılama mekanizmalarının önünü açarsınız. Ama tıkamak için özel çaba harcıyorsanız bu suçu işlemişsiniz demektir”

“Erdoğan Baykal’a kaset komplosu konusunda yalan söylüyor”

Partisinin eski genel başkanı Baykal’a kurulan kaset komplosuna ilişkin soruları yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, komplonun iktidarın bilgisi dahilinde gerçekleştiği iddiasını yineledi. Erdoğan’ın sözkonusu kasedi izlerken çekilmiş görüntüler olduğunu, kendisi de dahil binlerce kişinin bu görüntüleri izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, görüntülerde Erdoğan’ın yanındaki bir kişinin “Bir iki gün daha beklersek daha net görüntüler elde edeceğiz” dediğini söyledi.

“Bu ne demektir. ‘Sizin bilginiz dahilinde bunları yapıyoruz’ demektir. Benim gördüğüm kaseti gün gelecek siz de göreceksiniz.“Olayın araştırılması için talimat verdim” iddiasının da gerçek olmadığı, üst düzey bir MİT görevlisinin bizzat kendisine böyle bir talimat olmadığını söylediği iddiasını dile getirdi.