07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 153 Yıl Sonra Bir İlk
153 Yıl Sonra Bir İlk

153 Yıl Sonra Bir İlk

Boğaziçi Üniversitesi’nde iki yıl önce üniversite öğrenci temsilciliği kurulu tarafından Rektörlüğe iletilen talep üzerine, 1.5 yıl önce üniversite yönetim kurulu oybirliğiyle bu isteği kabul etti ve ibadethane için çalışmalara başlandı. 8 ay önce de revirin olduğu giriş katta arşiv olarak kullanılan bölüm tamamen revize edildi. Bir mescit yapıldı.

Hurriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberine göre; Kadın ve erkek bölümü ile birlikte diğer inanç mensuplarının ibadet yapabilmesi için de iki dua odası oluşturuldu. Abdesthanenin de yapıldığı bölüm bu hafta açıldı.

Binanın girişinde ‘ibadet yeri’ anlamına gelen İngilizce ‘Prayer Hall’ yazıyor. İçeride ise bir mescit ve iki de dua odası var. Öğrenciler ve misafirler yapımı tamamlanmak üzere olan ibadethanede ilk ibadetlerini yapmaya başladı. 2 yıl önce de Kilyos kampusunda dua odası açılmıştı. Temelleri 1863 yılında ABD’li Dr. Cyrus Hamlin ve Christopher Rheinlander Robert tarafından atılan üniversitede şimdiye kadar herhangi bir ibadethaneye yer verilmemişti.