07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 1500 ÖSO Militanı Türkiye’ye Getirildi
1500 ÖSO Militanı Türkiye’ye Getirildi

1500 ÖSO Militanı Türkiye’ye Getirildi

Türkiye, Suriye sınırında IŞİD’in elinde kalan son önemli nokta olan Cerablus’a, kendi desteklediği Suriyeli muhaliflerin hakim olmasını amaçlayan operasyon için sınır ötesi hazırlıklar yaparken, Suriye’den Türkiye’ye getirilen yaklaşık 1,500 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanı Cerablus’a geçmek için Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, sınırda bekliyor.

BBC Türkçe’den Rengin Arslan’ın haberine göre; Cerablus’taki operasyona katılmak için Türkiye’de bulunan ÖSO savaşçılarından biri olan ve adının Abu Samir olarak yazılmasını isteyen militan, Cerablus’a yönelik operasyonun 2-3 gün içinde başlayacağını öne sürdü. Fakat bunun değişebileceğini belirtti.

Halep’in kuzeyinden ve İdlib’ten Türkçe konuşan birileri tarafından gruplar halinde araçlarla Türkiye’ye getirildiklerini belirten Abu Samir, Karkamış’ta kendisinin “askeri üs” olarak tarif ettiği bir yerde kaldıklarını söyledi.

Türkiye’nin Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde klasik anlamda bir askeri üs bulunmuyor.

Askeri konulara yakın kaynaklar, burada bilindik anlamda bir askeri üsten ziyade Türkiye’nin bu operasyonu yürütmek için oluşturduğu bir toparlanma noktası / geçici üs olduğunu söylüyor.

Üzerlerinde üniformaları ve silahlarıyla Türkiye’ye getirildiklerini söyleyen Abu Samir burada lojistik ve operasyonel destek aldıklarını söyledi.

Diğer 1,500 ÖSO militanı ile burada kaldığını belirten Abu Samir burada askeri bir eğitimden geçip geçmediğini sorduğumuzda, “Hayır” diye yanıtlıyor ve eğitimin içeriğini şöyle açıklıyor:

“Ama Türkiye’den lojistik destek ve çeşitli teorik eğitim alıyoruz. Nasıl baskın yapılır gibi… Türkiye’nin top atışlarından sonra nasıl ilerleyeceğimiz ile ilgili bilgiler aktarıyorlar. Bu operasyon Türkiye’nin liderliğinde gerçekleşiyor. Türkiye, ÖSO komutanlarına ne yapılması gerektiğini söylüyor” diyor.

Kendilerini destekleyen başka ülkeler olup olmadığını sorduğumda ÖSO militanı, Katar, Suudi Arabistan ve aynı zamanda Batı’nın desteklediği Askeri Operasyon Merkezi(MOC) aracılığıyla da ABD’den destek aldıklarını iddia ediyor