07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Zırhlı Aracın Camındaki Delik Silah Değil “Taş”Mış!
Zırhlı Aracın Camındaki Delik Silah Değil “Taş”Mış!

Zırhlı Aracın Camındaki Delik Silah Değil “Taş”Mış!

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın makam aracına kendisinin de içinde bulunduğu akşam saatlerinde suikast giriminde bulunuldu.
ANF’ye bilgi veren Demirtaş “Makam aracının kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildi” dedi.
Sesi fark etmediklerini söyleyen Demirtaş, araçtan indiklerinde korumaların mermi izini gördüğünü belirtti.
Demirtaş aracın emniyet müdürlüğü kriminal laboratuvarına götürüldüğünü, incelemeler yapıldığını da vurgulayarak, mermi çekirdeğine rastlanmadığını da söyledi.

araba

Baluken: ‘Saldırı Demirtaş evine giderken gerçekleşti’

HDP Milletvekili İdris Baluken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘a yapılan suikast girişimi hakkında bilgi verdi.
Baluken saldırının Diyarbakır’da Demirtaş’ın evine gittiği sırada gerçekleştiğini söyledi.

Haberdar’a konuşan Baluken: “Sesin olmaması profesyonel ve susturucu takılarak ateş açıldığını gösteriyor” tespitinde bulundu

VALİLİK: ATEŞLİ SİLAH ATIŞ ARTIĞINA RASTLANMADI

Diyarbakır Valiliği, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın makan aracının arka camındaki hasarla ilgili yapılan incelemede her hangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmadığını açıkladı. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

“22.11.2015 günü akşam saatlerinde Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın ilimizde bulunduğu süre içerisinde kullanımına tahsis edilen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait zırhlı araç park halinde ve içerisinde kimse yok iken koruma görevlileri tarafından aracın arka camı sağ tarafında bir hasar olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili Sayın Selahattin Demirtaş’ın talebi üzerine bahse konu araç Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında gerekli kriminal incelemelere tabii tutulmuş, yapılan incelemelerde ilk belirlemelere göre aracın arka camı sağ tarafında 3×3 cm büyüklüğünde bir hasar olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir. Sayın Selahattin Demirtaş’ın ilimizde bulunduğu süre içerisindeki programı Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen koruma görevlilerince takip edilmiş olup, kendisine veya aracına yönelik herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Valilik açıklamasından sonra  zırhlı makam aracının arka camında meydana gelen hasar izi nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.