07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Köpekleri Daha Çok Seviyorum”
“Köpekleri Daha Çok Seviyorum”

“Köpekleri Daha Çok Seviyorum”

Dünyanın en mütevazı devlet başkanı olarak bilinen eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujıca kendi hayatını anlattığı kitabı “İktidarda Bir Kara Koyun-Saraysız Başkan Jose Mujica”’nın tanıtımı için geldiği Türkiye’deki etkinliklerine devam ediyor. Dün de İzmir’de bir söyleşiye katıldı.Nobel’i neden reddettiğini anlatan Mujika; “İnsanları tanıdıkça köpeklere daha çok yakınlaşıyorum” dedi.

mujica-izmir

1987 model Vosvosu, eşiyle birlikte yaşadığı çiftlik evi ve yaşam tarzıyla dünyanın en mütevazı devlet başkanı olarak bilinen Mujica, İzmir’de düzenlenen söyleşiye katıldı.Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gazeteci ve yazar Ece Temelkuran’ın moderatörlüğünde yapılan söyleşiye katılım o kadar yüksekti ki,izleyiciler salona sığmadı.

Nobel’i neden reddetti?

Nobel Barış Ödülünü reddettiğini açıklayan Mujica, “Bu kadar savaş dolu dünyanın içerisinde ne yüzle Nobel Barış Ödülü veriyorlar? İşte bu yüzden şöyle düşünüyorum; bunu başkası alsın, bunu reddedeyim. Dünyanın her köşesinde savaş var. Bence bu aslında bir depresyondur. Savaşın aslında en büyük maliyeti hiç de savaşta sorumluluğu olmayan insanlara çıkıyor. İnsanların zihniyetini, zekasını kullanarak da savaşsız mücadele mümkün. Böylece acılara da neden olmazsınız. Bence dünyanın bütün halkları bir araya gelmeli ve barış için, umut için ‘savaşa hayır’ demeli. Dakikada 2 milyon dolar, dünyada askeri harcamalar için gidiyor. Bu parayı harcayan taraflar, bu parayı fakirlerin sırtından kazanıyorlar” dedi.

mujica-köpek

“İnsanları tanıdıkça köpeklere daha çok yakınlaşıyorum”

Söyleşi’nin moderatörü Temelkuran’ın üç ayaklı köpeği Manuela’yı sorması üzerine ise, “İnsanları tanıdıkça köpeklere daha çok yakınlaşıyorum. Tüm sevgimizi köpeğimize verdik. Çocuk yapmak için fırsat bulamadık, çünkü eşimle dünyayı değiştirmeye çalışıyorduk. En önemli şey hayattaki aşktır. Uyandığım her sabah ‘bugüne de şükürler olsun’ diyorum” dedi.

“Halk kendi meselelerini yönetmekte özgür olmalı”

Eski bir gerilla olan Mujica, kendisine bunu hatırlatan Temelkuran’ın, “dünyada elinde silah bulunduran insanlara karşı bir mesajınız var mı” sorusuna ise üzerine Mujıca,şu cevabı verdi;
“Ben her türlü halkın kendi öz yönetimini savuna gelmişimdir ama sadece kendi istediği öz yönetimle olamaz bu. Hoşlanmadıklarının da kendi kendini yönetme hakkı olmalı. Her halk kendi meselelerini yönetmekte özgür olmalı. Umut ediyorum ki; ileride barış ve özgürlük konusunda daha ileriye ulaşmış olacağız. Özgürlük konusunda kimse kimseye baskı yapamaz. Herkesin birbiriyle aynı düşüncede olacağı bir dünya mümkün değil. Herkes birbirinden farklı düşünceye sahip olsa da barış içinde yaşayabilir.”