07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bilal’e Uzanan ‘Hakan’mış
Bilal’e Uzanan ‘Hakan’mış

Bilal’e Uzanan ‘Hakan’mış

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı “kara para aklama” suçlamasıyla Bolonya Savcılığı’na şikayet eden kişinin, Hakan Uzan olduğunu öne sürdü.

Geçen günlerde bir haberinde Bilal Erdoğan hakkında, Fransa’da siyasi sığınmacı olarak bulunan Uzan ailesinin bir ferdinin savcılığa dilekçe verdiğini yazmış olan gazete, bu sefer şikayetçi tarafından kimliğini açıkladı.

Gazete, internet sitesindeki haberinde bu bilgiyi, “Murat Hakan Uzan, 30 Mayıs 1967 İstanbul doğumlu. Fransa’da siyasi sığınmacı. Uzan Bolonya Savcılığı’ndan, yüklü miktarda paranın akıbeti ile kara para aklama durumunun ve buna ilişkin suç unsuru olup olmadığının soruşturulmasını talep etti” ifadeleriyle okuyucularına aktardı.

Söz konusu haberde Uzan’ın avukatı Massimiliano Anetta’nın, dava açılmadan dosyanın arşive kaldırılması halinde şikayeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Adalet Divanı’na taşıyacağı da kaydedildi.

DHA’nın telefonla ulaştığı Anetta Avukatlık Bürosu yetkilileri ise, müvekkillerinin kimliğine ilişkin bilgi veremeyeceklerini, Hakan Uzan olduğuna dair haberi ne yalanlayabileceklerini ne de kabul edebileceklerini söyledi.
“Bolonyalı savcılar dikenli bir siyasi – hukuki durumla karşı karşıya” diye yazan ve “uluslararası entrika” ara başlığını kullanan gazete, şunları da haberine taşıdı:

“Uzan ve ailesi, Erdoğan’ı kendilerine zulüm yapmakla suçluyor. Aralarında çok küçük yaştakilerin de bulunduğu; 9 aylık oğlu, 2 aylık kızı ve kardeşinin 4 yaşındaki oğlu, kız kardeşinin 8 ve 10 yaşlarındaki kızları da olmak üzere toplam 69 akrabası hakkında dava açıldığını söylüyor. Erdoğan, Uzan ailesinin tüm malvarlığına da el koydu. Uzanlar şu an Paris’te. Şimdi Paris – Bolonya hattında hesaplaşma zamanı.”

Corriere della Sera’nın, daha önceki haberinde şikayetçinin Uzan ailesinden bir olduğunu belirtmesi üzerine, bunun Cem Uzan olduğu öne sürülmüştü. Cem Uzan da yaptığı açıklamada bu kişinin kendisi olmadığını belirtmişti.