07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yumruk yumruğa siyah çelenk kavgası

Yumruk yumruğa siyah çelenk kavgası

KARABÜK Demir Çelik Fabrikaları'nda (Kardemir), Haziran 2010'da iki sendika arasındaki mücadele sırasında işten çıkarılan 307 işçiden 30'u, işten çıkarmaların 6'ıncı yıldönümünde fabrika önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Buna karşı çıkan sendika temsilcileri ile işçiler yumruk yumruğa kavga etti. Polis, biber gazı ve copla müdahale etti.

Kardemir A.Ş.’de, Türk Metal Sendikası ile Çelik İş Sendikası arasında yaşanan sendikal mücadele sırasında 266’sı Türk Metal Sendikası’na üye toplam 307 işçi işten çıkarıldı. İşçilerden 30’u, işten çıkarılmalarının 6’ıncı yıldönümünde fabrika önünde toplandı. Fabrikanın eski giriş kapısı önünde işçiler basın açıklaması yaparken polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Basın açıklamasını okuyan Selami Kaya, 18 Haziran’ın Karabük tarihinin kara bir lekesi olduğunu söyledi. Kaya, “Bu lekeyi Karabük’e bulaştıranları unutmayacağız unutturmayacağız. 18 Haziran Karabük’te emeği, alın teriyle mücadele eden haklıların değil, emek hırsızı sermayenin ve yağdanlıkların, yani güçlülerin kazandığı gündür” dedi.

İşçiler, açıklamanın ardından fabrika yönetimi ve iki sendika için hazırladıkları, üzerlerinde, ‘Kardemir’den atılan emekçiler’ yazılı 3 siyah çelenkten birini eski kapıya bırakıp, diğer ikisini fabrikanın mevcut giriş kapısına yakın bir noktaya bırakmak için yürüdü. Bu sırada fabrika girişinde bulunan Çelik İş Sendikası Baş Temsilciliği bürosunda bulunan sendika temsilcileri, çelenklerin bırakılmasına karşı çıktı. İki grup arasında bu yüzden kavga çıktı. İşçiler ve sendikacılar tekme ve yumruklarla birbirine girdi. Polis, biber gazı ve copla kavgaya müdahale etti. Çelenkler, sendikacılar tarafından parçalanırken, polisler işçileri fabrikadan uzaklaştırdı.

Bülent DİKTEPE/ KARABÜK,(DHA)