07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yargıtay Başkanı Cirit’in yaptırdığı camide ilk namaz

Yargıtay Başkanı Cirit’in yaptırdığı camide ilk namaz

YARGITAY Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in annesi adına memleketi Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde yaptırdığı Ummuhan Hatun Camisi, bugün cuma namazıyla ibadete açıldı. Yargıtay Başkanı Cirit de ön safta yer alıp, namazını kıldı. Namazan öncesinde Cirit'in geçen yıl kalp krizinden yaşamını yitiren kardeşi Selçuk Cirit içinde mevlit okutuldu.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, vefat eden annesi Ummuhan Cirit adına Burhaniye’nin Pelitköy Mahallesi, Demirtaş Sitesi yakınlarında belediyenin tahsis ettiği arsa üzerine cami yaptırdı. Yapımına geçen 20 Kasım’da başlanan cami 7 ayda tamamlandı. Selçuklu mimarisine uygun olarak 125 metrekarelik kullanım alanına sahip olarak yaptırılan tek minareli cami, 10 kilometrelik sahile sahip Pelitköy Mahallesi’nin sahil kesimindeki tek camisi oldu. 200 kişinin aynı anda namaz kılabildiği cami bugün ibadete açıldı. Hayırseverlerin de destekte bulunduğu cami yapımı için 900 bin lira harcandığı belirtildi.

Camide kılınan ilk namaz öncesinde camiyi yaptıran Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçen yıl kalp krizinden yaşamını yitiren kardeşi Selçuk Cirit için, Burhaniye Müftüsü Hacı Öz, Burhaniye Koca Cami Müezzini İsmail Baydemir, emekli imam Osman Aydoğdu tarafından mevlit okundu. Mevlidin ardından camide cuma namazı kılındı.

Burhaniye Müftüsü Hacı Öz’ün kıldırdığı namazda Yargıtay Başkanı Cirit de ön safta yer aldı. Namazın ardından Yargıtay Başkanı Cirit, ‘hayırlı olsun’ diyen cemaatin tek tek elini sıktı. Ardından Cirit, beraberindekilere camiyi ve caminin altındaki imam odasını gezdirdi. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, daha sonra aynı mahalledeki yazlık evine geçti.

Ummuhan Hatun Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Taşkın Bayrak, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’e 10 kilometrelik sahili bulunan Pelitköy’e böyle bir cami yaptırdığı için kendisine teşekkür ettiklerini söyledi. Bayrak, “Mahallemizdeki önemli bir eksikliği giderdi. Güzel bir ibadethane oldu. İnşallah bunun devamı gelir” dedi. Çevre düzenlemesinin yapılmasının ardından caminin önümüzdeki günlerde resmi açılışının yapılacağı belirtildi.

Sefer TALAY/BURHANİYE (Balıkesir), (DHA)